image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Zapraszamy 12 grudnia na spotkanie w ramach cyklu Porozmawiajmy o smart city. Tym razem Tomasz Rożek porozmawia z ekspertem ds. bezpieczeństwa IT Wojciechem Dworakowskim o samochodach autonomicznych, czyli tych sterowanych za pomocą technologii, bez działania człowieka. Wielu ekspertów wskazuje, że pojawią się one na ulicach europejskich miast już za kilka lat. Czy to powód do zachwytu nad coraz bardziej zaawansowanymi możliwościami urządzeń elektronicznych czy raczej do strachu przed maszynami, które mogą przejąć nad nami kontrolę?

Masowe wprowadzenie na rynek samojezdnych aut może być odpowiedzią na złe strony motoryzacyjnej rewolucji, przede wszystkim na wypadki spowodowane błędem człowieka. Łatwo możemy sobie również wyobrazić sytuację, gdy człowiek pozbawiony konieczności prowadzenia samochodu, w dodatku wolno poruszającego się w korku, będzie mógł zajmować się innymi sprawami, oszczędzając czas. Czy jednak pełne oddanie władzy nad pojazdem w ręce sztucznej inteligencji nie będzie miało negatywnych konsekwencji? Czy wizje ukazujące bunt maszyn lub atak hakerów przejmujących kontrolę nad autami pełnymi ludzi, mogą być prawdziwe? Pytania o bezpieczeństwo wydają się z perspektywy użytkownika tymi najważniejszymi, dlatego gościem Tomasza Rożka będzie Wojciech Dworakowski, który pełni funkcję partnera zarządzającego w firmie SecuRing oraz jest leaderem OWASP Poland – branżowej organizacji non-profit działającej na rzecz bezpieczeństwa software.

Ostatnie spotkanie z cyklu Porozmawiajmy o smart city odbędzie się 12 grudnia o godz. 18, ponownie w Strefie Centralnej w Katowicach (plac Sejmu Śląskiego 2). Partnerem cyklu spotkań jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Więcej o wydarzeniu: zarejestruj się na FB