image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

W październiku zakończono jedną z najważniejszych gminnych inwestycji ostatnich lat – budowę żłobka i przedszkola w Psarach. Przedsięwzięcie wyniosło blisko 7,5 mln zł i zostało wsparte dotacjami sięgającymi ponad 2,5 mln zł oraz pożyczką z NWFOŚiGW w wysokości 1,1 mln zł.

Budynek żłobka i przedszkola usytuowany jest w ustronnym i bezpiecznym miejscu, na styku 3 sołectw: Psar, Sarnowa i Malinowic. Dodatkowym atutem tego położenia jest bliska odległość przystanków autobusowych oraz sąsiedztwo zakładu opieki zdrowotnej.

Nowoczesna placówka dla najmłodszych

Dwukondygnacyjny, wolnostojący budynek w kształcie prostokąta ma wymiary 42,54 x 19,44 m, wysokości 9,42 m i powierzchnię użytkową 1418,44 m². Na parterze znajdują się 2 oddziały żłobka dla 32 dzieci w wieku od 12 do 36 miesięcy. Każdy z oddziałów ma własną salę zabaw, łazienkę i bezpośrednie wyjście na taras. Wspólna dla obu jest sala do odpoczynku, jadalnia i szatnia. Na tej kondygnacji mieszczą się również ogólnodostępne łazienki, kuchnia z zapleczem gastronomicznym oraz pomieszczenia socjalne dla pracowników. Na piętrze znajdują się 4 oddziały przedszkolne dla 100 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Każdy oddział ma osobną salę zabaw i łazienkę oraz wspólną jadalnię i szatnię. W tej części budynku mieści się również część administracyjna z zapleczem sanitarnym i ogólnodostępne łazienki. Dodatkowo na obu kondygnacjach znajdują się pomieszczenia porządkowe i techniczne. Warto wspomnieć, że przestronne sale dla dzieci zostały zaprojektowane przez architekta wnętrz, a ich jasne ściany zdobią kolorowe dekoracje.


Znajdująca się w placówce część gastronomiczna składa się z pomieszczenia kuchni głównej, w pełni wyposażonej i dostosowanej do jednoczesnego przygotowywania posiłków dla wszystkich dzieci. Połączone z nią zaplecze obejmuje magazyn produktów suchych, magazyn owoców i warzyw, pomieszczenie obróbki wstępnej, pomieszczenie szaf chłodniczych oraz pomieszczenie dezynfekcji jaj. Z kuchni głównej istnieje także bezpośredni dostęp do pomieszczeń zmywalni.


Co ważne, cały budynek został zbudowany tak, by mogły z niego swobodnie korzystać osoby niepełnosprawne. Nie ma w nim barier architektonicznych, wszystkie posadzki znajdują się na równym poziomie, a poruszanie się między piętrami umożliwia winda osobowa.
Placówka jest nie tylko nowoczesna, ale i ekologiczna. Na jej dachu zamontowane zostały panele fotowoltaiczne, przeznaczone do wytwarzania energii elektrycznej.


Parking, chodniki i ogrodzony plac zabaw wokół budynku

Zmienił się również teren wokół placówki, gdzie powstał parking z drogą dojazdową i 50 miejscami postojowymi oraz chodniki. Maluchy mają do swojej dyspozycji ogrodzony plac zabaw o powierzchni około 315 m², na którym wydzielona jest część o nawierzchni poliuretanowej z urządzeniami zabawowo-rekreacyjnymi oraz część z nawierzchnią trawiastą.

Ponad 3,6 mln zł wsparcia finansowego

Łączny koszt inwestycji wyniósł 7 556 892,04 zł, z czego aż 3 648 184,06 zł stanowi pozyskane przez psarski samorząd wsparcie finansowe: 960 000 zł dofinansowanie w ramach programu „Maluch+” na utworzenie 32 miejsc opieki dla najmłodszych, 433 784,06 zł dotacji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 oraz 1 127 200 zł dotacji i 1 127 200 pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Wykonawcą przedsięwzięcia było konsorcjum firm AZI-BUD Sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BANIMEX Sp. z o.o. z Będzina. Red.