image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Tradycją okresu noworocznego stały się już styczniowe koncerty artystów z Żytomierza. We wtorek, 14 stycznia o 17.00 w Teatrze Rozbark nasi rodacy wystąpią przed bytomską publicznością z koncertem kolęd i pastorałek w wyjątkowych aranżacjach.

W tym roku publiczność wysłucha m.in. Polskiego Dziecięcego Zespołu Wokalnego „Dzwoneczki” pod kierownictwem Jadwigi Poliszczuk, Polskiego Zespołu Wokalnego „Malwy”, który prowadzi Irena Nawojewa. Na deskach teatru zaśpiewają także solistki: Halina Dowbysz i Katarzyna Bakalczuk. Publicznoc wysłucha również występów duetów Zofii Bohutskiej i Diny Khalimonchuk oraz Anity Tsyporenko z córką Natalią Zubarevą.

Warto dodać, że Żytomierz, z którym w 2016 roku Bytom podpisał umowę partnerską, jest największym ośrodkiem skupiającym Polaków na Ukrainie. Zanim miasto stało się częścią imperium rosyjskiego i Związku Radzieckiego, do czasu II Rozbioru Polski wchodziło w skład Rzeczypospolitej. Pomimo, że od ponad dwustu lat miasto nie należy do Polski, Polacy w Żytomierzu stanowią nadal liczną społeczność, która stale podejmuje inicjatywy na rzecz ochrony polskiej pamięci, kultury i tożsamości.

Koncert odbędzie się w ramach współpracy województwa śląskiego z obwodem żytomierskim oraz umowy partnerskiej Bytomia z Żytomierzem.