image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Trwają przygotowania do XI Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego Uczniów Szkół Baletowych im. Bożeny Kociołkowskiej. Podobnie jak przed dwoma laty na scenie Opery Śląskiej zaprezentują się młodzi artyści z kraju i zagranicy. Finał konkursu zaplanowano na 1 lutego.

Początki konkursu sięgają 2004 roku, gdy ówczesna wicedyrektor do spraw artystycznych Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego Bożena Kociołkowska zorganizowała Szkolny Konkurs Choreograficzny. Konkurs odbył się w marcu 2005 roku, a rok później Bytom gościł już uczestników z kilku krajów.

Z każdą edycją rośnie zainteresowanie młodych choreografów uczestnictwem w konkursie. Co dwa lata do Bytomia przyjeżdża młodzież z Warszawy, Gdańska, Poznania, Łodzi, Krakowa, ale także z Czech, Słowacji, Ukrainy, Węgier, Niemiec czy Austrii.

Jak zaznaczają organizatorzy, tego typu konkurs kształtuje osobowość artystyczną młodych tancerzy i choreografów, jednocześnie pozwala poznać i docenić zdolności przyszłych artystów. Ponadto organizacja tego międzynarodowego przedsięwzięcia artystycznego to również szansa na nawiązanie kontaktów i współpracę placówek, której efektem mogą być i niejednokrotnie są  wspólne działania artystyczne.

30 stycznia w sali baletowej Opery Śląskiej odbędzie sie I etap konkursu. Dzień później młodzi artyści zaprezentują swoje choreografie na operowej scenie. Koncert laureatów oraz wręczenie nagród odbędzie się 1 lutego o 17.00.