image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

34 telefony komórkowe, 12 rowerów, 11 portfeli, karty bankomatowe i lojalnościowe znajdują się w Biurze Rzeczy Znalezionych Urzędu Miejskiego w Bytomiu. W sumie na właścicieli czeka 136 przedmiotów.

Mogłoby się wydawać, że w dobie możliwości szybkiego przekazu, jaki oferuje internet i media społecznościowe, Biura Rzeczy Znalezionych to przeżytek. Nic bardziej mylnego. To właśnie najczęściej tam uczciwi znalazcy przynoszą zgubione przez innych przedmioty.

Spis rzeczy, które znajdują się w Biurze Rzeczy Znalezionych zamieszczony jest na stronie internetowej miasta, w Biuletynie Informacji Publicznej i na tablicy ogłoszeń w holu Urzędu Miejskiego na parterze.Lista jest uaktualniana co miesiąc. Znajdują się na niej przedmioty, które przyniesiono do biura rok wcześniej. Choć są zdejmowane z listy po roku, to przez kolejny rok czekają na swojego właściciela w magazynach urzędu. Jeśli właściciel nie zgłosi się po nie, stają się one własnością osób, które je znalazły. Urząd wysyła wówczas odpowiednie zawiadomienia, najczęściej znalazcy zainteresowani są telefonami komórkowymi.

Inaczej sprawa  wygląda z pieniędzmi. Jeśli właściciel się nie zgłasza, są one wpłacane na konto Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Nie są to duże kwoty – kilkadziesiąt groszy czy kilka złotych. Z kolei dokumenty trafiają do organu wydającego (na przykład karty NFZ do miejscowego oddziału instytucji).

Przekazaniu rzeczy w depozyt towarzyszą odpowiednie procedury. Spisywane jest poświadczenie znalezienia rzeczy, często robi się też zdjęcia. Muszą mieć one też określoną wartość – nie mniejszą niż 100 zł.

Warto co jakiś czas zaglądać na stronę internetową urzędu albo dzwonić do biura z pytaniem o zgubiony przedmiot, bo często trafiają one tam nawet kilka miesięcy od momentu zgubienia.

Aktualny spis rzeczy znalezionych znajduje sie tutaj.

(Zdjęcie: Pixabay)