Okien nie umyje, ale zrobi zakupy albo zawiezie do lekarza – osoby niepełnosprawne lub ich opiekunowie mogą starać się o pomoc asystenta w ramach opieki wytchnieniowej. W Bytomiu trwa nabór do finansowanego z Unii Europejskiej programu, realizowanego przez Fundację Imago.
Mogą wziąć w nim udział mieszkańcy Bytomia z niepełnosprawnością ruchową lub intelektualną i ich opiekunowie. Najpierw przechodzi się wstępną weryfikację, trzeba przedstawić aktualne zaświadczenie o stopniu niepełnosprawności – mówi Katarzyna Gajda z Fundacji Imago. Później niepełnosprawny lub jego opiekun wspólnie ustalają czy ich oczekiwania są zbieżne z usługami, jakie oferuje im asystent w ramach programu. Ustala się liczbę godzin pracy asystenta, a później podpisuje kontrakt.
Bardzo ważne jest, by nie mylić asystenta z wykwalifikowanym opiekunem medycznym. To zupełnie inna pomoc – zaznacza Katarzyna Gajda. Nasz asystent towarzyszy osobie niepełnosprawnej, żeby na przykład odciążyć rodzinę w codziennych obowiązkach. Może zrobić zakupy, przypilnować, by osoba chora zażyła lekarstwa, zawieźć podopiecznego do lekarza, pomóc załatwić sprawę urzędową. Nie pielęgnuje chorych ani nie zajmuje się gruntownymi porządkami w mieszkaniach.
Do tej pory w projekcie wzięło udział 38 osób. Pomoc oferuje im dziesięciu, specjalnie w tym celu przeszkolonych, asystentów. Nabór do programu jeszcze trwa. Informacji udziela Fundacja Imago, pod nr tel.: 797 110 933.
Usługa opieki wytchnieniowej staje się coraz popularniejsza. Bardzo często osoba sprawująca opiekę nad osobą zależną (z którą najczęściej wspólnie zamieszkuje), doświadcza długotrwałych obciążeń. Tymczasem pomoc w opiece nad osobą niepełnosprawną albo chorą stwarza opiekunom możliwość samorealizacji i funkcjonowania w rolach zawodowych i społecznych. Mogą oni częściej zając się pracą, swoimi sprawami lub, po prostu, odpocząć.
Zdjęcie: Pixabay