image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Wspaniała wiadomość dla rodziców! Już za kilka dni setka dzieci będzie mogła korzystać z nowego oddziału żłobka miejskiego w Sosnowcu, a dziś do miasta dotarła kolejna fantastyczna informacja. Sosnowiec otrzymał dofinansowanie na utworzenie kolejnego oddziału żłobka!

Tym razem opieką zostaną objęte rodziny, które mieszkają w południowo-wschodniej części Sosnowca. Oddział żłobka miejskiego powstanie w Maczkach w budynku szkoły przy ulicy Skwerowej 21. – Od stycznia 2021 roku zapewnimy doskonałą opiekę dla kolejnych 60 dzieci. Myślę, że Sosnowiec nie ma sobie równych w sprawie rozbudowy żłobków i jak widać te starania docenia również Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które ogłosiło wyniki konkursu „MALUCH+ ”2020. Na liście ofert zakwalifikowanych do otrzymania dofinansowania jest także miasto Nasze Miasto. Dzięki 1,5 mln zł dotacji stworzymy już ósmy oddział – cieszy się Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Warto pamiętać, że już za kilkanaście dni Miasto otworzy największy oddział żłobka miejskiego, który zapewni opiekę dla 100 dzieci. Całkowity koszt modernizacji budynku przy Suchej wraz z wyposażeniem wyniósł ponad 4,5 mln zł.  Oddział również powstał dzięki funduszom, (2,2 mln zł – najwięcej w województwie) które miasto otrzymało w ramach programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Maluch+”. Pozostałe środki pochodzą z kasy miasta. – Oprócz dostosowania budynku w ramach otrzymanych środków zostały kupione łóżeczka i leżaki z materacami, przewijaki, pościel, śliniaki, a także meble, zabawki i pomoce dydaktyczne dla dzieci. Dodatkowo z budżetu miasta przekazane zostały fundusze na dalsze wyposażenie żłobka – podkreśla Anna Jedynak, pełnomocnik prezydenta ds. funduszy zewnętrznych, polityki społecznej i komunalnej.

Budynek przy ulicy Suchej został przebudowany i dostosowany do potrzeb dzieci w wieku do lat 3. Utworzono nowe sale, toalety, kuchnie, szatnie, nowy hol wejściowy wraz z wózkownią, dobudowano windę, umożliwiając tym samym dostępność pomieszczeń dla osób niepełnosprawnych. Przed budynkiem wydzielono miejsca parkingowe, nowy plac zabaw. Powstał także taras dla najmłodszych dzieci. W całym budynku został wykonany remont instalacji wewnętrznych.

Przypomnijmy, że na koniec 2015 roku żłobek miejski mógł przyjąć 240 dzieci. Na chwilę obecną wliczając placówkę przy ulicy Suchej w siedmiu oddziałach Żłobka Miejskiego oraz dwóch Klubach Dziecięcych miasto dysponuje liczbą 478 miejsc. Po otwarciu oddziału w Maczkach liczba ta wzrośnie do 538. W placówkach niepublicznych są kolejne 624 miejsca. Miasto wspiera również pobyt dzieci w żłobkach niepublicznych na terenie Sosnowca dopłacając 500 zł do pobytu 600 dzieci.