image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Do końca marca tego roku, na bieruńskich przystankach staną tablice Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. W sumie będzie ich sześć. Obecnie wykonywane są fundamenty pod tablice.

System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej jest zintegrowanym systemem zarządzania przepływem informacji w czasie rzeczywistym przeznaczonym do obsługi komunikacji miejskiej na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Pasażerom zapewnia on dostęp do bieżącej informacji o odjazdach poprzez:

  • Tablice informacji pasażerskiej służące do wyświetlania informacji o rzeczywistych i planowanych czasach odjazdów pojazdów oraz komunikatów na podstawie danych uzyskiwanych z systemu.
  • Portal dla pasażerów pozwalający na sprawdzenie rozkładów jazdy oraz na uzyskanie bieżącej informacji dotyczącej realizacji kursów (przewidywane czasy odjazdów) – w wersji desktop i mobilnej.

Lokalizacje tablic (6 sztuk) w Bieruniu:

  • Przystanek „Bieruń Warszawska Skrzyżowanie” x 1 – kierunek Tychy
  • Przystanek „Bieruń Osiedle” x 2 – kierunek Tychy i kierunek Oświęcim
  • Przystanek „Bieruń Granitowa” (koło „Biedronki”) x 2 – kierunek Tychy i kierunek Oświęcim
  • Przystanek „Bieruń Plac Autobusowy” x 1

Rozbudowa systemu nie tylko podniesie komfort każdej podróży, ale poprawi bezpieczeństwo wszystkich użytkowników przestrzeni publicznej – wyświetlacze ITS będą miały wbudowane kamery monitoringu, co w razie potrzeby pozwoli na szybką reakcję policji albo straży pożarnej. Poza informacjami na temat najbliższych przyjazdów i odjazdów system umożliwi przesyłanie informacji specjalnych­ ­- na przykład ostrzeżeń pogodowych, komunikatów o spóźnieniach albo odwołanych kursach. Każde z urządzeń po naciśnięciu klawisza wbudowanego w słup odczyta głośno wszystkie wyświetlające się na ekranie informacje – co jest szczególnie ważne dla osób słabowidzących i niewidomych.

Warto podkreślić, że na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zamontowane zostaną łącznie 462 elektroniczne tablice informacyjne. Staną one na przystankach autobusowych gmin członkowskich, z czego 6 takich tablic trafi do Bierunia. Będzie to największy System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej w Polsce.

System wdrażany jest przez firmę DYSTEN Sp. z o.o. z Zabrza. Realizacja systemu obejmuje projekt, dostawę, montaż, integrację, uruchomienie i utrzymanie systemu oraz urządzeń.