image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Przed nami modernizacja kolejnych przejść podziemnych. Tym razem do remontu idą przejścia przy ul. Piłsudskiego, Sobieskiego i Kilińskiego oraz przy ul. Sienkiewicza. Stosowne umowy zostały już podpisane.

Wykonawcą modernizacji przejścia przy ulicach Piłsudskiego, Sobieskiego i Kilińskiego będzie firma Silesia Invest, która prace wyceniła na 6,6 mln zł. Wykonawca będzie miał 14 miesięcy na realizację prac. – Podobnie jak w przypadku wcześniejszych modernizacji, w tym przejściu również zostaną zainstalowane kamery monitoringu miejskiego wraz z głośnikami. Osoby z niepełnosprawnościami będą mogły skorzystać ze specjalnych platform, a dla osób niewidomych i niedowidzących na barierkach przy schodach, zostaną umieszczone specjalne tabliczki pisma punktowego czyli język Braille’a – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

W samym przejściu pojawi się również kostka integracyjna. Zakres prac jest nieco szerszy i obejmuje również wykonanie dwóch przystanków autobusowych wraz z zatokami przy ulicy Piłsudskiego. Autobusy będą zatrzymywać się na wysokości komisariatu policji. Przy odnowionym przejściu powstanie też fragment drogi rowerowej i chodniki.

Miasto wyłoniło również wykonawcę przebudowy przejścia podziemnego pod ulicą Sienkiewicza. W tym przypadku skorzystano z trybu „z wolnej ręki”. Takie rozwiązanie było możliwe ze względu na fakt, że żadna firma nie zgłosiła się w trakcie postepowania prowadzonego przez miasto w trybie przetargu nieograniczonego. Podobnie jak w przypadku wcześniej podpisanych umów środki na przebudowę pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Poddziałanie 4.5.1. Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie – ZIT „ Budowa i rozbudowa małych węzłów przesiadkowych i łączących je ścieżek rowerowych na terenie Sosnowca – etap III”.  – Po negocjacjach na wykonawcę przebudowy zostało wybrane przedsiębiorstwo Silesia Invest, które za prace otrzyma 3,9 mln zł. Przejście powinno być gotowe do końca tego roku – informuje Jeremiasz świerzawski, zastępca prezydenta miasta. Stworzenie węzła przesiadkowego przy ul. Sienkiewicza poprzez przebudowę przejścia podziemnego obejmuje  montaż platform dla osób z niepełnosprawnościami, wyposażenie w monitoring miejski. Ponadto w ramach projektu zostanie uzupełniona sieć dróg rowerowych poprzez budowę około 1 km nowych ścieżek rowerowych. W tym przejściu również zostanie zainstalowany system głośników umożliwiający komunikowanie się operatorów miejskiego monitoringu z osobami znajdującymi się w przejściu podziemny. Pojawią się także oznaczenia w języku Braille’a, wskazujące kierunek po wyjściu z przejścia.

W ramach projektu przewidziano także:

– budowę ścieżki rowerowej oraz przebudowę chodnika wzdłuż ul. Kościelnej – od ul. Sienkiewicza do ul. Jagiellońskiej wraz  z przebudową istniejącej sygnalizacji świetlnej na ul. Sienkiewicza w celu umożliwienia przejazdu rowerzystom

– budowę ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Sienkiewicza na skrzyżowaniu z ul. Kościelną, wykonanie przejazdu pieszo rowerowego przez ul. Kościelną wraz z przebudową istniejącej sygnalizacji świetlnej;

– budowę przejazdu rowerowego przez torowisko tramwajowe na ul. Sienkiewicza;

– budowę fragmentu ścieżki pieszo-rowerowej przy przejściu podziemnym przy ul. Sienkiewicza (Od strony „CH Plaza”);

– budowę ścieżki rowerowej, ciągów pieszo-rowerowych wraz z przebudową chodnika w ul. Piłsudskiego i Sienkiewicza;

– przebudowę przejścia dla pieszych przy ul Warszawskiej (skrzyżowanie z Sienkiewicza) na przejście pieszo-rowerowe wraz z sygnalizacją świetlną

– dobudowę fragmentu ścieżki rowerowej wraz z przebudową chodników na ul. Małachowskiego wraz z wykonaniem przejścia dla pieszych, przejazdu rowerowego przez ulicę;

Kilka tygodni temu miasto podpisało umowy na przebudowę trzech przejść podziemnych za kwotę 13 mln zł. Chodziło przejście w rejonie Placu Ćwierka i popularnych „plastrów miodu” (ul. 3 Maja, Piłsudskiego, Dęblińska),  pod rondem Czesława Uznańskiego (al. Mireckiego, Stara, Piłsudskiego) oraz przy Parku Sieleckim (3 Maja, Żeromskiego).

Ze względu na zbyt wygórowane finansowo oferty wykonawców, przetargi dotyczące przebudowy dwóch kolejnych przejść podziemnych zostały powtórzone, szczegóły nowych ofert powinniśmy poznać w listopadzie. Chodzi o przejścia pod rondem Zagłębia Dąbrowskiego (ul. Ostrogórska, Sienkiewicza, 1 Maja, Małachowskiego) oraz pod rondem im. Władysława Szpilmana (Piłsudskiego, Sobieskiego, Kilińskiego).

Od kilku lat sosnowieckie przejścia podziemne są stale modernizowane. W sumie na terenie miasta jest ich w tej chwili 20 z czego wyremontowanych:

 1. ulica 3 Maja (obok Poczty Głównej),
 2. 3 Maja/Parkowa/CWK (przy „Ślimaku”),
 3. Gabriela Narutowicza – ul. Szkolna (przy ściance wspinaczkowej „Poziom 450”),
 4. Gabriela Narutowicza – ul. 3 Maja (przy „Okrąglaku”),
 5. Piłsudskiego – ul. Jastrzębiej (obok Egzotarium),
 6. 3 Maja (letnia pływalnia „Sielec”)
 7. Piłsudskiego,Grabowa (Rondo Władysława Bartoszewskiego).

W trakcie przebudowy są przejścia:

 1. pod rondem Czesława Uznańskiego (al. Mireckiego, Stara, Piłsudskiego)
 2. przy Parku Sieleckim (3 Maja, Żeromskiego).
 3. przy „Plastrach miodu” (3 Maja, Sienkiewicza, Piłsudskiego, Plac Ćwierka).

Podpisano umowy na przebudowę:

 1. przy ulicach Piłsudskiego, Sobieskiego i Kilińskiego
 2. Sienkiewicza.

Trwa postepowanie na wyłonienie wykonawcę

 1. Ostrogórska, Sienkiewicza, 1 Maja (Rondo Zagłębia Dąbrowskiego).

Kolejne przejścia znajdują się w Zagórzu w ciągu ulicy Braci Mieroszewskich

 1. przy B. Mieroszewskich i Pięknej.
 2. przy B. Mieroszewskich i Dmowskiego, Długosza- remont tego przejścia przeprowadzi MZUK.
 3. przy B. Mieroszewskich i Kielecka.

Dwa następne przy ulicy

 1. Baczyńskiego przy S86
 2. Piłsudskiego i Wysokiej.

Ostatnie

 1. DK94 i Zuzanny
 2. Plac Stulecia.

Podliczając wszystkie już podpisane umowy, na przebudowę przejść podziemnych wydatkowano prawie 40 milionów złotych. To nie koniec, bo przed nami otwarcie ofert na przebudowę przejścia pod rondem Zagłębia Dąbrowskiego oraz wykonanie modernizacji przejścia podziemnego w Zagórzu przy ul Dmowskiego i Długosza przez MZUK.

Źródło: UM Sosnowiec