image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Drodzy mieszkańcy Sosnowca. Sytuacja, w której się znaleźliśmy w związku z epidemią koronawirusa wymaga od Nas, mieszkańców miasta zachowania szczególnych środków ostrożności. Profilaktyka i zachowanie zdrowego rozsądku są w tej chwili najważniejsze. Ograniczmy naszą aktywność do niezbędnego minimum.

Zwracam się do Państwa z prośbą o odpowiedzialne współdziałanie. Pamiętajmy, że zamknięcie szkół nie jest formą dodatkowych ferii. Dopilnujmy, aby dzieci nie przebywały w miejscach publicznych. Proszę, aby najmłodsi nie mieli bliskich kontaktów z osobami starszymi, które w sposób szczególny musimy chronić przed zarażeniem koronawirusem.

Zostańmy w domach, nie odwiedzajmy galerii handlowych, lokali gastronomicznych, unikajmy dużych skupisk ludności. Miejskie instytucje kultury są zamknięte, podobnie jak baseny, place zabaw. Wprowadziliśmy zakaz odwiedzin w szpitalu miejskim.

To sytuacja naprawdę nadzwyczajna, postarajmy się więc zminimalizować przebywanie w grupach. Chciałbym także zaapelować o odwołanie wszelkich imprez organizowanych przed podmioty prywatne.

Zachowajmy powagę sytuacji, ale zarazem nie popadajmy w panikę. Chciałbym z tego miejsca zapewnić, że Urząd Miejski w Sosnowcu będzie podawał informacje rzetelne i wiarygodne. Zachęcam do zapoznania się z informacjami, które mają pomóc w codziennym funkcjonowaniu w tym szczególnym dla nas czasie.

Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca

Terminy rekrutacji do przedszkoli i szkół 2020/2021 – aktualizacja

Informacja dla dyrektorów szkół i placówek oświatowych

Od 12 do 25 marca funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostało czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie żłobki, przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Ważne! 12 i 13 marca to dni, w których w żłobkach, przedszkolach i szkołach podstawowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie zajęcia opiekuńcze.

Od 12 do 25 marca zamknięte zostały wszystkie obiekty sportowe (baseny, hale i lodowisko), kulturalne (teatr, domy kultury, muzeum).

Apelujemy o maksymalne ograniczenie wizyt w Urzędzie Miejskim, Skarbowym, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i innych instytucjach działających na terenie miasta. Wiele ze spraw można załatwić za pośrednictwem usługi ePUAP.

Przychodnie wprowadzają telekonsultacje. Kliknij TUTAJ, aby poznać szczegóły

  • Odwołujemy lub przesuwamy imprezy do 25 marca włącznie
  • PKM Sosnowiec dodatkowo dezynfekuje autobusy. Wyłączono tzw. „ciepły przycisk”, a wszystkie drzwi są otwierane przez kierowców.
  • Zakaz odwiedzin w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim oraz Wojewódzkim Szpitalu św. Barbary.
  • Wstrzymujemy odwiedziny w Domach Pomocy Społecznej.
  • Na najbliższe 14 dni zamykamy Dzienne Domy Pomocy Społecznej.
  • Rejonowe Pogotowie Ratunkowe oddało do dyspozycji tzw. karetkę zakaźną.
  • Rekomendujemy odwołanie wycieczek, wyjść i szkolnych wymian międzynarodowych, odwołujemy wydarzenia jubileuszowe z udziałem seniorów.
  • Od 12 marca, do odwołania, wyłączamy z użytkowania wpłatomaty w Urzędzie Miejskim. Wpłat można dokonywać w bankach, ale prosimy o dokonywanie wpłat, w razie możliwości, poprzez internet.
  • Śląski Związek Piłki Nożnej przekłada rozgrywki niższych lig. 

Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych

Zawieszenie zajęć dotyczy przedszkoli, szkół (w tym szkół dla dorosłych) i placówek oświatowych (publicznych i niepublicznych), z wyjątkiem: 

  • poradni psychologiczno-pedagogicznych;
  • specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych;
  • młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych;
  • przedszkoli i szkół w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej;
  • szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich;
  • szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych.


Uwaga! W przypadku specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, poradni psychologiczno-pedagogicznych o udziale w zajęciach dziecka decyduje rodzic. To nie obowiązek lecz prawo. Rodzic, którego dziecko do 8. roku życia nie bierze udziału w zajęciach ma prawo do zasiłku opiekuńczego.

Dyrektorze,

  • zajęcia w Twojej szkole, przedszkolu, placówce będą zawieszone na 2 tygodnie;  
  • 12 i 13 marca br. to dni, w których w przedszkolach i szkołach podstawowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze;
  • od 12 marca br. uczniowie szkół ponadpodstawowych (w tym szkół policealnych oraz szkół dla dorosłych) nie przychodzą do szkół;
  • poinformuj uczniów, rodziców i kadrę pedagogiczną o tym, jak będą wyglądały kolejne dni;
  • od poniedziałku, 16 marca br. wychowankowie i uczniowie nie przychodzą do przedszkoli i szkół. Nauczyciele pozostają w gotowości do pracy; natomiast pracownicy administracji i obsługi normalnie świadczą pracę;
  • poinformuj niezwłocznie rodziców i nauczycieli o ograniczeniu funkcjonowania placówki. Wykorzystaj do tego dziennik elektroniczny lub inne środki komunikacji z rodzicami i nauczycielami. Wywieś informację o zawieszeniu zajęć w widocznym miejscu;
  • możesz poprosić nauczycieli o to, aby przygotowali materiały dydaktyczne do samodzielnej pracy uczniów w domu. Ministerstwo Edukacji Narodowej przekaże informacje dotyczące e-materiałów, z których mogą korzystać uczniowie i nauczyciele;
  • w przypadku szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego, zawieszenie dotyczy również zajęć realizowanych w ramach praktycznej nauki zawodu organizowanej przez szkołę – dotyczy to także zajęć praktycznych i praktyk zawodowych realizowanych poza szkołą, na obszarze całego kraju, przez uczniów niebędących młodocianymi pracownikami;
  • uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami (posiadający umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego) nie uczęszczają do szkoły. Czasowe ograniczenie funkcjonowania szkoły nie oznacza jednak zwolnienia z czasu nauki. Uczniowie ci w dniach tygodnia, w których dotychczas realizowali kształcenie w szkole realizują to kształcenie w domu, np. w formie samokształcenia lub z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez szkoły.

Uwaga

W związku z zagrożeniem epidemicznym apelujemy do pracodawców, aby w stosunku do uczniów będących młodocianymi pracownikami, zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego, mając na uwadze bezpieczeństwo młodzieży, zwolnić tych uczniów z obowiązku świadczenia pracy w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół. Stosowny komunikat w tej sprawie zostanie wydany wspólnie przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministra Edukacji Narodowej.

Jednocześnie informujemy, że w MEN prowadzone są prace legislacyjne mające na celu wliczenie okresu zawieszenia zajęć w szkołach do okresu, za jaki  pracodawcom, którzy zawarli umowę z młodocianymi pracownikami, przysługuje dofinansowanie kosztów kształcenia.

od 16 marca br. będą zawieszone zajęcia realizowane w ramach turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników;
na wniosek rodzica ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego z Twojej szkoły, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, masz obowiązek zorganizowania mu opieki;
śledź na bieżąco komunikaty Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju. Sprawdzaj również komunikaty wysyłane przez System Informacji Oświatowej.

W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty nauczycielom pozostającym w gotowości do pracy przysługuje wynagrodzenie ustalone na podstawie Kodeksu Pracy (art. 81 § 1).

Zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej w dniach 12 i 13 marca br. nauczyciele zobowiązani są do prowadzenia zajęć opiekuńczych. Ponieważ od 16 marca br. uczniowie nie uczęszczają na zajęcia, nauczyciele pozostają do dyspozycji dyrektora szkoły i są w gotowości do wykonywania pracy. 

Do decyzji dyrektora przedszkola, szkoły lub placówki należy zarówno decyzja o organizacji pracy nauczycieli w okresie zawieszenia działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, jak i sposobie realizacji gotowości do pracy.

W trakcie zawieszenie zajęć, pracownicy administracji i obsługi szkolnej świadczą pracę. To dyrektor szkoły decyduje o organizacji ich pracy.

Dyrektorzy przedszkoli, szkół i placówek są obowiązani do świadczenia pracy. W tym okresie nie prowadzą zajęć dydaktycznych, lecz realizują inne zadania wynikające z zajmowanego stanowiska.
 

Rodzicu,

  • ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
  • zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
  • jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
  • przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
  • rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
  • śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

W szczególnie uzasadnionych sytuacjach rodzic ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego może wystąpić do dyrektora szkoły, do której uczęszcza jego dziecko o zapewnienie opieki.

Uczniu,

  • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
  • przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
  • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
  • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl udostępniliśmy e-materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.

Platforma epodreczniki.pl i materiały do samodzielnej nauki

Zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów w nauce i przekazywali materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego i udostępnienie im niezbędnych materiałów.   

Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu następujących rozwiązań:

dziennik elektroniczny; strona internetowa szkoły, przedszkola, placówki oświatowej; mailing do rodziców, a w przypadku uczniów starszych wysyłanie materiałów bezpośrednio do młodzieży.

Więcej informacji na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej

Więcej informacji na stronach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

URZĄD MIEJSKI – najważniejsze telefony

Urząd Miejski obsługuje interesantów w zakresie rejestracji zgonów oraz urodzeń po uprzednim kontakcie telefonicznym:

 Urząd Stanu Cywilnego

32 296 0 590 –rejestracja zgonów

32 296 0 589 – rejestracja urodzeń i uznania

32 296 0 588-pozostałe sprawy

Wydział Komunikacji

Rejestracja Pojazdów 32 296-06-21, 296-06-22, 296-06-60, 296 06-23

Prawa Jazdy 32 296-06-19, 32 296-06-26

Zgłoszenia nabycia/ zbycia pojazdów 32 296-06-30

Licencje, Transport, , Ośrodki Szkolenia Kierowców, Stacje Kontroli Pojazdów 32 296-06-24

Pozostałe pilne sprawy obsługuje telefonicznie pod numerami:

Wydział Spraw Obywatelskich

32 296 0 661-dowody osobiste

32 296 0 578–meldunki

32 296 0 663-sprawy wyborcze, postępowanie administracyjne

Wydział Podatków

32 296 0 509 – Wymiar Podatków

32 296 0 477-Księgowość Podatkowa

32 296 0 759- Egzekucja Administracyjna

Wieczyste użytkowanie

32 296 0 857

32 296 0 858

32 296 0 468

Wydział Zarządzania Kryzysowego

32 292 02 96

Odpady Komunalne

32 296 0 579

Dotacje z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej

32 296 0 579

Wydział Rozwoju i Przedsiębiorczości

Referat Działalności Gospodarczej

32/2960652 – działalność gospodarcza

32/2960639 – zezwolenia na alkohol

Infolinia CEIDG: 801 055 088 lub 22/765 6732

Wybory-Informacja ws. naboru na członków Obwodowych Komisji Wyborczych

 32 296 0 719/-812

Wydział Edukacji

32 296 0 642

32 296 0 635

Miejski Rzecznik Konsumenta

32 296 0 428

Biuro Obsługi Interesantów

32 296 0 528

32 296 0 529

Delegatura Paszportowa

32 296 22 32 – Obsługowa Sala Delegatury

32 296 22 41 – Kierownik

Miejski Zakład Zasobów Lokalowych

32 290 18 62

MOPS INFORMUJE

Od 12 marca 2020 roku obsługa interesantów sosnowieckiego MOPS-u odbywa się w poniżej wyznaczonych pokojach lub pod podanymi numerami telefonów. Prosimy również o wcześniejszy kontakt telefoniczny.
                  

Dział Świadczeń Rodzinnych – strefa klienta pok. 201, 202

Pokój 201 – przyjmowanie wniosków i dokumentów
Pokój 202 – udzielanie informacji

Nr tel. 32 296 23 37 lub 32 296 23 36

Wyłączono system kolejkowy – klienci przyjmowani są zgodnie z kolejnością zgłaszania się do Działu Świadczeń Rodzinnych.

Dział Dodatków Mieszkaniowych  – strefa klienta pok.102, 106

Pokój 102 – przyjmowanie wniosków

Pokój 106 – udzielanie informacji

Nr tel. 32 296 22 64 lub 32 296 22 07

Dział Rodzin – strefa klienta pok.224

Nr tel. 32 296 22 81 lub 32 296 22 79

Sekcja Realizacji  Świadczeń – strefa klienta pok.414

Nr tel. 32 296 22 57

Zespół Usług – strefa klienta pok.111

Nr tel. 32 296 22 48

Zespół Rehabilitacji  Społecznej  –  strefa klienta pok.204

Nr tel. 32 296 22 71

Dział Należności  –  strefa klienta pok.225

Nr tel. 32 296 2348 lub wew. 350, 353

Powiatowy Zespół Orzekania o Niepełnosprawności  –  strefa klienta pok. 123

Nr tel. 32 296 23 44 lub wew. 345, 222

Dział Pomocy Środowiskowej –  strefa klienta informacja parter (odbiór decyzji, zaświadczeń, informacja)

Nr tel. 32 296 22 30 lub 32 296 22 38

Dział Obsługi Kancelaryjnej –  strefa klienta informacja parter (przyjmowanie korespondencji, odbiór korespondencji awizowanej)

Nr tel. 32 296 22 39

Zespół Pracy Socjalnej

Nr tel. 32 296 22 21 lub 887 032 212

Sekcja Asysty Socjalnej

Nr tel. 887 033 115

Punkt Terenowy nr 4 Wawel  32292 02 03

Punkt Terenowy nr 5 Hallera 32 291 21 97

Inspektor Ochrony Danych  32 296 212

BHP/PPoż 32 296 22 51

Informujemy, że od dzisiaj aż do odwołania nieczynne będzie Centrum Informacji Miejskiej . To kolejny krok wynikający z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.  

Ważne informacje dla interesantów MOPS Sosnowiec

1. Z uwagi na potencjalne zagrożenie Koronawirusem i konieczność zachowania szczególnych środków ostrożności w marcu br. nie będą realizowane wypłaty świadczeń w kasie ośrodka. Świadczenia planowane do wypłaty w kasie będą doręczone przekazem pocztowym na adres wskazany przez świadczeniobiorcę w złożonym wniosku.

Powyższe nie dotyczy świadczeń wypłacanych w formie bonów, które będą wydawane w planowanym terminie

2. ZE WZGLĘDU NA ZAGROŻENIE KORONAWIRUSEM  KASA OD DNIA 12.03.2020 NIECZYNNA DO ODWOŁANIA. OSOBY POBIERAJĄCE ZASIŁKI W KASIE OTRZYMAJĄ ŚWIADCZENIA PRZEKAZEM POCZTOWYM.

SOSNOWIECKIE WODOCIĄGI INFORMUJĄ

W związku z sytuacją epidemiologiczną oraz zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych, informujemy, iż Spółka podjęła wszelkie niezbędne kroki, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom.  Dział sprzedaży i obsługi klienta wraz z kasą został zamknięty od dnia 12.03.2020 r., aż do odwołania.  W łazienkach w pojemnikach na mydło znajduje się mydło z 5% alkoholem,  a w miejscach kluczowych stanęły pojemniki ze środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu.  W miarę możliwości prosimy o maksymalne ograniczenie kontaktów z interesariuszami zewnętrznymi. Jednocześnie pamiętajmy, aby zachować rozwagę i rozsądek w trakcie wykonywania przez nas naszych niezwykle istotnych obowiązków.

MIEJSKI ZAKŁAD USŁUG KOMUNALNYCH INFORMUJE

– Sosnowieckie Egzotarium na ulicy marszałka Józefa Piłsudskiego 116 zostaje zamknięte dla osób zwiedzających do odwołania.

– Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Sosnowcu na ulicy Kamila Baczyńskiego 2b przestaje przyjmować interesantów. Informuję się równocześnie, że wszystkie odwiedziny w schronisku zostają zawieszone do odwołania.

Nie zawiesza się jednak procesu adopcyjnego. Osoby chcące adoptować zwierzę proszone są o kontakt telefoniczny pod numerem: 669 096 872 celem indywidualnego uzgodnienia warunków przebiegu adopcji z pracownikami schroniska.

Chcąc odebrać  własne zwierzę również prosimy o kontakt pod powyższym numerem telefonu.

MOSiR INFORMUJE

Z uwagi na zaistniałą sytuację, w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie naszych interesantów oraz pracowników zwracamy się do Państwa z prośbą o maksymalne ograniczenie ilości wizyt w siedzibie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji i obiektach sportowych podległych MOSiR.

Apelujemy do Państwa o podejmowanie rozsądnych działań w tej kwestii oraz zastosowanie się do przekazywanych na bieżąco wytycznych. Jesteśmy przekonani, że zespołowe działanie przyniesie pożądane efekty. Prosimy zatem o:

– maksymalne ograniczenie wizyt w Dyrekcji MOSIR oraz obiektach MOSIR i pojawianie się tam wyłącznie w najbardziej naglących i niezbędnych sytuacjach, po wcześniejszym uzgodnieniu z sekretariatem lub z kierownikami obiektów

– podejmowanie kontaktów z Dyrekcją, kierownictwem i/lub obiektami MOSiR przede wszystkim za pośrednictwem poczty elektronicznej sekretariat@mosir.sosnowiec.pl i drogą telefoniczną pod nr. tel. (032-) 266-34-26 albo 503-342-127.

Szczegółowe dane kontaktowe dostępne TUTAJ składanie dokumentów kierowanych do MOSIR w wersji papierowej w skrzynce podawczej znajdującej się przed wejściem do budynku Dyrekcji.

Miejski Zakład Zasobó Lokalowych Informuje

W związku z zagrożeniem sanitarno-epidemiologicznym spowodowanym przez koronowirusa Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu podjął następujące działania:

– siedziba główna przy ul. Partyzantów 10a jak również terenowe administracje przy ul. Kołłątaja 17, Grota Roweckiego 59, Czołgistów 4c, Wrzosowa 8 zostały zamknięte dla obsługi interesantów. – na drzwiach wejściowych do budynku głównego oraz na ADM-ach została wywieszona informacja dla interesantów z podaniem numerów telefonów i adresów mailowych.

– w budynku głównym przy ul. Partyzantów 10a do obsługi interesantów dostępna jest kancelaria ogólna (okienko zabezpieczone szybą).

– w szczególnych przypadkach, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się, pracownik danego biura jest dostępny dla interesantów w kancelarii głównej.

– zostały wstrzymane wszystkie wyjścia pracowników poza teren zakładu na wizje i spotkania.

– pełnomocnicy gminy nie będą uczestniczyli w zebraniach wspólnot mieszkaniowych o czym zostali poinformowani wszyscy zarządcy.

– wyjazdy Grupy Remontowej zostały ograniczone tylko do usuwania awarii. – osoby, których charakter pracy na to pozwala oraz wyrażą na to zgodę mogą pracować zdalnie z domu.

Źródło: UM Sosnowiec