image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Szanowni Mieszkańcy Miasta, na dzień 10 maja 2020 roku zaplanowano wybory Prezydenta RP. Kalendarz wyborczy narzuca Miastu określone działania, które zgodnie z zaleceniami Państwowej Komisji Wyborczej powinny być na bieżąco realizowane. Jednakże sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa jest szczególna i utrudnia lub wręcz uniemożliwia podjęcie czynności związanych z wyborami.

Jako burmistrz Miasta Łaziska Górne wybrany przez łaziszczan i odpowiedzialny za bezpieczeństwo miasta i jego mieszkańców wspólnie  z Prezydentami, Burmistrzami, Wójtami miast i gmin należących do Związku Miast Polskich oraz Śląskiego Związku Gmin i Powiatów wypracowaliśmy stanowisko dotyczące zmiany terminu wyborów prezydenckich w związku z epidemią koronawirusa.

Konieczność powołania członków obwodowych komisji wyborczych, ich szkolenia, przygotowanie lokali wyborczych w znacznej części w obiektach szkolnych, zapewnienie obsługi informatycznej wyborów, czy dostarczenie pakietów wyborczych – to czynności przygotowawcze, które należy wykonać przed dniem wyborów, i to w sytuacji koniecznej, nakazanej izolacji. Równocześnie trudno mi wziąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo mieszkańców i członków Komisji i pracowników w dniu wyborów. Dlatego też w moim przekonaniu wybory powinny zostać przesunięte na taki termin, aby każdy mieszkaniec naszego miasta, zgodnie ze swoim prawem mógł spokojnie i bezpiecznie w nich uczestniczyć, a my byśmy mogli je bezpiecznie dla łaziszczan zorganizować.

Aleksander Wyra

Burmistrz Miasta Łaziska Górne

Źródło: UM Łaziska Górne