image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

W czasie pandemii koronawirusa szczególnego wsparcia potrzebują seniorzy. Nie można zapominać o potrzebach osób ubogich, przewlekle chorych czy po prostu samotnych. Dlatego zarówno instytucje publiczne, jak i prywatne firmy, wychodzą z kolejnymi inicjatywami skierowanymi do osób starszych. Seniorzy mogą liczyć m.in. na pomoc wolontariuszy przy robieniu zakupów, wsparcie materialne i psychologiczne.

SENIOR-fon na czas pandemii – Samorząd Województwa Śląskiego uruchomił usługę skierowaną do seniorów zamieszkujących woj. śląskie. SENIOR-fon pełni funkcję terapeutyczną i interwencyjną.Seniorzy mogą liczyć na wsparcie psychologiczne i pomoc w przełamaniu poczucia osamotnienia. Osoby starsze mogą także zgłaszać wszystkie problemy, z którymi się borykają. Interwencja polega na powiadomieniu odpowiednich służb miejscowych w zależności od rozeznanej sytuacji. Numer, na który mogą dzwonić seniorzy, to 32 506 56 40. Dyżur pełnią psychologowie, terapeuci, pedagodzy, pracownicy socjalni Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej i inni interwenci. Na numer można dzwonić od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 18.

Caritas – w ramach akcji  „Pomoc dla seniora” Caritas przeznaczył milion złotych. Osoby samotne i ubogie mogą liczyć na pomoc żywnościową,  zaopatrzenie w środki higieniczne i ochronne, wsparcie wolontariuszy w czynnościach wymagających wyjścia z domu (np. w zakupie leków), jak również inne formy pomocy, w zależności od potrzeb – na przykład opiekę psychologiczną. Pomoc organizowana jest na poziomie diecezjalnym, gdzie wdrażane są rozwiązania najbardziej odpowiadające miejscowym potrzebom: specjalne dyżury telefoniczne, nabory wolontariuszy, przygotowywanie paczek żywnościowych, bezpośrednie formy dystrybucji pomocy (dowożenie posiłków, zakupy dla seniorów, itp.).

WOŚP – Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w ramach akcji Pokojowy Patrol uruchomiła specjalny adres pomagamy@wosp.org.pl, na który wiadomości wysyłać mogą osoby potrzebujące wsparcia w codziennych czynnościach, np. w zrobieniu zakupów czy załatwieniu pilnych spraw. Maila można wysłać także w imieniu osoby potrzebującej, np. osoby bliskiej mieszkającej w innym miejscu.

Fundacja Fiducia – w ramach akcji #CavatinaPomaga wspiera osoby, dla których zwykłe wyjście do sklepu może być obecnie niebezpieczne, finansując zakupy dokonywane dla nich przez wolontariuszy. Jako wolontariusze w akcję zaangażowani są pracownicy Grupy Cavatina oraz jej partnerzy biznesowi i kontrahenci. Każdy z nich może kupić produkty spożywcze, środki czystości oraz inne artykuły pierwszej potrzeby, takie jak leki czy pożywienie dla zwierząt, i podarować je potrzebującym. Fundacja zwróci wolontariuszowi koszt takich zakupów. Cavatina Holding przeznaczyła na ten cel 1 mln zł.

Sieci Handlowe – sklepy i apteki między godz. 10 a 12 są otwarte tylko dla seniorów. Inne osoby nie mogą wtedy robić zakupów. Biedronka proponuje, że zostanie łącznikiem pomiędzy seniorami, a osobami, które mogą pomóc im w trakcie zakupów. Każdy senior, który potrzebuje pomocy w zrobieniu zakupów, a także każda osoba gotowa pomagać, może wypełnić formularz i zostawić w sklepie w specjalnej skrzynce, lub zadzwonić pod numer 22 205 33 00. Z kolei Grupa Eurocash prowadzi program „Zakupy dla seniora 60+”, który ma łączyć wolontariuszy i seniorów, którzy mogą potrzebować pomocy przy dokonywaniu zakupów. Senior zgłasza się na specjalny numer infolinii w danym województwie. Natomiast w sklepach sieci Kaufland powstały specjalnie oznaczone kasy pierwszeństwa dla osób 65+.

Szlachetna Paczka – uruchomiła telefon wsparcia „Dobre Słowa”. Pod numerem 12 333 70 88 seniorzy mogą dzwonić codziennie w godzinach 10-12 i 17-19. Połączenie odbierze specjalista – doświadczony psycholog lub terapeuta, który będzie w stanie zapewnić starszej osobie niezbędne wsparcie emocjonalne. Jeżeli senior będzie chciał z kimś porozmawiać każdego dnia, oddzwoni do niego lokalny wolontariusz Szlachetnej Paczki, który będzie okazywał regularne wsparcie danej osobie.

Ponadto jest wiele inicjatyw skierowanych do seniorów, które prowadzą lokalne samorządy. Można o nich przeczytać TUTAJ.