image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Dla osób, którym w okresie epidemii niezbędna jest pomoc stomatologa, na stronie internetowej Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w zakładce Gdzie się leczyć w czasie COVID-19 publikowane są listy otwartych gabinetów dentystycznych, posiadających umowę z NFZ na terenie województwa śląskiego, w tym w Dąbrowie Górniczej.

Usługi stomatologiczne w Dąbrowie Górniczej w dobie koronawirusa oferują:

  •  „Merkury” Sp. z o.o.
    ul. Adamieckiego 13
    tel. 32 262 36 71
  •  Paweł Tarabuła
    Al. Piłsudskiego 92
    tel. 32 307 38 88

Informacje o innych gabinetach stomatologicznych, które działają podczas epidemii są dostępne na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Mapa gabinetów stomatologicznych jest tam na bieżąco aktualizowana.

Pamiętaj! Zanim udasz się do gabinetu stomatologicznego, zadzwoń do swojego dentysty i skonsultuj swoje dolegliwości.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało zalecenia dotyczące opieki stomatologicznej w czasie epidemii koronawirusa. Zgodnie z nimi zalecana jest telefoniczna weryfikacja przyczyny zgłoszenia się do lekarza dentysty, umożliwiająca dostęp do niego wyłącznie pacjentom, którzy wymagają udzielenia pilnej pomocy lekarskiej. Wśród pilnych potrzeb uzasadniających udzielenie świadczeń stomatologicznych jest występowanie bólu, procesy zapalne i ropne, urazy, torbiele oraz stany z wysokim ryzykiem wystąpienia powikłań u pacjentów.

ŚWIADCZENIA ORTODONTYCZNE

W zakresie świadczeń ortodontycznych refundowanych zalecane jest przesuwanie wizyt kontrolnych, jak i konsultacji, do czasu odwołania ograniczenia wychodzenia z domu przez dzieci i młodzież. W przypadku awarii aparatu można tymczasowo zaprzestać użytkowania aparatu do czasu następnej kontroli lub zadzwonić do placówki, w której prowadzone jest leczenie ortodontyczne i ustalić procedury postępowania i termin przyjęcia. W przypadku leczenia z wykorzystaniem aparatów stałych, odroczenie wizyty kontrolnej, bez awarii aparatu o 1 miesiąc lub dłużej, nie pogorszy uzyskanego efektu. Jednak w przypadku awarii aparatu stałego należy skontaktować się telefonicznie lub zdalnie z placówką, w której prowadzone jest leczenie ortodontyczne lub bezpośrednio z lekarzem prowadzącym i ustalić tryb postępowania lub wyznaczyć termin wizyty. W przypadku braku możliwości kontaktu z jednostką prowadzącą leczenie ortodontyczne, należy zgłosić się do wyznaczonych placówek w województwie, które będą przygotowane do pomocy w przypadkach awarii aparatów.

LECZENIE PROTETYCZNE

W przypadku leczenia protetycznego planowe procedury protetyczne nie powinny być realizowane w okresie epidemii, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku, ze względu na duże niebezpieczeństwo przeniesienia zakażenia pomiędzy gabinetem stomatologicznym, a laboratorium techniki dentystycznej. Ministerstwo dopuszcza jedynie korektę protezy w gabinecie stomatologicznym przy odleżynach lub też przyjmując do naprawy złamaną protezę po jej uprzednim odkażeniu i szczelnym opakowaniu do transportu.

ŚWIADCZENIA PERIODONTOLOGICZNE

Świadczenia periodontologiczne, które zgodnie z zaleceniem Ministerstwa mogą być udzielane w okresie epidemii w trybie doraźnym obejmują: diagnostykę kliniczną zmian nowotworowych w jamie ustnej, diagnostykę kliniczną oraz pobranie materiału do badania histopatologicznego w przypadku zaburzeń potencjalnie nowotworowych w jamie ustnej, leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej wywołujących ból, leczenie ostrych stanów przyzębia (ropni, martwiczego zapalenia dziąseł lub przyzębia, leczenie zespołu perio-endodontycznego), usunięcie zęba ze wskazań periodontologicznych. Jednocześnie zalecane jest powstrzymanie się od wykonywania zarówno maszynowego skalingu, jak i piaskowania.

***

Ból zęba a pacjent z koronawirusem

Zgodnie z komunikatem Narodowego Funduszu Zdrowia w nagłych przypadkach, na przykład bólu zęba, pacjenci zakażeni lub podejrzewani o zakażenie koronawirusem otrzymają niezbędną pomoc stomatologiczną. Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnił finansowanie doraźnych świadczeń stomatologicznych dla pacjentów chorych na COVID-19 i podejrzewanych o zakażenie.

Specjalnie dla osób z COVID-19 opieka stomatologiczna w nagłych przypadkach, np. ból zęba, będzie wykonywana w dentobusach. Mobilne gabinety dentystyczne mają stacjonować m.in. przy szpitalach jednoimiennych, ale w razie potrzeby będą mogły dojechać bezpośrednio do pacjentów. Pacjentom z podejrzeniem zakażenia koronawirusem pomoc doraźną zapewnią wybrane, odpowiednio do tego przygotowane, gabinety stomatologiczne.

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza