image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Instanta to nowy inwestor, który zdecydował się zainwestować na terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Dąbrowie Górniczej. Uruchomienie nowego zakładu produkującego kawę planowane jest do końca 2023 roku.  

– Nasz inwestor, międzynarodowy producent kawy, Instanta rozwija skrzydła z KSSE. Przedsiębiorca działa już w Żorach, a teraz w drodze przetargu na sprzedaż działki, firma kupuje teren o powierzchni blisko 5,5 ha pod budowę nowego zakładu na terenie KSSE w Dąbrowie Górniczej w Tucznawie. Wartość inwestycji to 55 mln zł – informuje dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. (KSSE).

Instanta planuje zwiększyć produkcję kawy na Śląsku i uruchomić działalność w nowej lokalizacji do końca 2023 r. – Dzięki tej inwestycji wzrośnie zapotrzebowanie na pracowników w regionie – dodaje szef KSSE. 

– Instanta to pierwszy inwestor z branży spożywczej, który zbuduje swój zakład na terenie KSSE w Tucznawie. To najlepszy dowód na to, że zespół współpracujący z inwestorami oraz tereny inwestycyjne w Tucznawie są gotowe na każde wyzwanie, bez względu na branżę – mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Firma Instanta powstała w 2001 roku i dynamicznie się rozwija utrzymując pozycję lidera rynku w Polsce. Instanta specjalizuje się w produkcji kawy pod markami swoich klientów. Dostarcza produkty do dużych sieci handlowych, ich odbiorcami są głównie importerzy, dystrybutorzy oraz firmy cateringowe z całego świata.

– Kawa jest tym, czym żyjemy, fascynuje nas, a naszym priorytetem jest utrzymanie najwyższych standardów jakości produkcji. Nowa inwestycja pozwoli nam jeszcze bardziej wychodzić naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów oraz na zdobywanie przewagi konkurencyjnej na nowych rynkach – podkreśla Miron Teda, dyrektor techniczny Instanta.  – Dzięki współpracy z KSSE realizacja inwestycji jest możliwa na atrakcyjnych warunkach – dodaje.

W ramach nowej inwestycji na terenie KSSE w Tucznawie, firma zainwestuje 55 mln zł w budowę zakładu produkującego kawę, który będzie miejscem pracy dla 50 pracowników.

– Jesteśmy pasjonatami tego, co robimy na każdym etapie procesu. Ciągle się rozwijamy, dążąc do realizacji własnych marzeń i celów. Posiadamy zespół doświadczonych i zaangażowanych pracowników, specjalistów w branży kawowej. Jesteśmy zgranym i skutecznym zespołem, nastawionym na podejmowanie nowych wyzwań – zaznacza dyrektor Miron Teda.

Instanta to już szósty, pozyskany wspólnie z KSSE, duży inwestor na tym terenie. Od 2017 r. działa tam japońska fabryka NGK Ceramics, produkująca filtry cząstek stałych, robionych z węglika krzemu i stosowanych w samochodowych układach wydechowych. Aktualnie w Tucznawie powstaje zakład produkcyjny separatorów do baterii litowo-jonowych, wykorzystywanych w pojazdach elektrycznych. Przedsięwzięcie realizowane jest przez koreańską spółkę SK Hi-Tech Battery Materials Poland, prężnie działającą w branży elektromobilności. Działki inwestycyjne w Tucznawie posiadają także Schade Polska (magazyny i logistyka), Outokumpu Distribution Polska (wyroby stalowe) i Convert Paper (produkcja tektury).

Strefa gospodarcza w Tucznawie stanowi ważny filar rozwoju miasta, a jej uruchomienie było strategiczną decyzją dąbrowskiego samorządu. Inwestorzy to nie tylko nowe miejsca pracy, ale także zastrzyk gotówki do miejskiej kasy, wpływającej m.in. z opłat i podatków oraz ze sprzedaży nieruchomości.

Aktualności dla prowadzących działalność gospodarczą w mieście, a także informacje dla inwestorów zainteresowanych pozyskaniem w Dąbrowie Górniczej nowych terenów do prowadzenie biznesowych przedsięwzięć, na stronie dabrowa-gornicza.com

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza