image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Bytomiu, radni przyjęli uchwałę regulującą opłaty za żłobek w czasie pandemii, który na ten czas zawiesił działalność. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest obniżenie opłaty stałej o 50 proc.

Przypomnijmy, że opłata za żłobek składa się z dwóch części – opłaty stałej uzależnionej od dochodów rodziny oraz opłaty za wyżywienie. Do tej pory opłata stała obejmowała cały miesiąc, a odliczane były jedynie kwoty posiłków. Nowe regulacje, z których skorzysta 75 rodzin, dają możliwość obniżenia do 50% opłaty stałej za okres, w którym zawieszono działalność placówki – mówi Lucyna Lenik, dyrektorka Żłobka Miejskiego nr 1.

I tak rodziny, które co miesiąc, mimo zamknięcia żłobka uiszczały opłatę stałą, otrzymają zwrot w wysokości 50 proc. wpłaconej kwoty.  Mimo iż od 1 czerwca placówka wznowiła działalność, rodzice po wypełnieniu wniosku otrzymają zwrot części opłaty stałej. Pieniądze trafią na ich konta lub zostaną zaksięgowane na poczet dalszych rozliczeń pobytu dzieci w placówce.

Zmierzenie się z zupełnie nową rzeczywistością wymagało dostosowania przepisów do zaistniałej sytuacji. Dzięki tej uchwale, która wchodzi w życie wstecznie, od 14 marca, będzie już możliwe dokonanie rozliczenia opłat poniesionych przez bytomskie rodziny – mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Uchwała wchodzi w życie od 12 czerwca.

Źródło: UM Bytom / AK