image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

15 czerwca rozpoczyna działalność sezonowy posterunek straży miejskiej nad Pogorią III. Do połowy września strażnicy będą tam pilnować porządku i bezpieczeństwa wypoczywających.

Pogoria III to bardzo popularne miejsce wśród mieszkańców całego regionu. Położona w sercu aglomeracji, malownicza, z rozwiniętą infrastrukturą, pozwala aktywnie i interesująco spędzić czas. Nie może zatem dziwić, że w upalne dni ściągają tam prawdziwe tłumy.  

– Latem nad Pogorią III zjawia się bardzo dużo osób, więc tam kumulują się różne zdarzenia i sytuacje problematyczne. Dochodzi m.in. do zakłóceń porządku, spożywania alkoholu w miejscach publicznych czy nieprawidłowego parkowania. Ze względu na pandemię, w tym sezonie wiele osób nie wyjedzie na wakacje, więc na wypoczynek będą wybierać miejsca bliżej domu. Przez to można spodziewać się jeszcze większej popularności Pogorii. Dlatego właśnie nasza obecność będzie tam bardziej potrzebna – tłumaczy Radosław Romanek, komendant Straży Miejskiej w Dąbrowie Górniczej.

Od poniedziałku do piątku nad jeziorem będzie jeden patrol, a w weekendy dwa. Pierwszy skupi się na działaniach w okolicy plaży, a drugi – rowerowy – zajmie się doglądaniem terenu wokół akwenu. W razie potrzeb, strażnicy będą również pojawiać się nad Pogorią IV i na Zielonej.

Zespół posterunku sezonowego dysponować będzie również dronem, który z góry pozwoli szybko i łatwo spojrzeć w liczne miejsca. To pomoże precyzyjniej kierować funkcjonariuszy tam, gdzie w danym momencie będą najbardziej potrzebni. Dron może być także używany w trakcie akcji prowadzonych przez służby ratownicze.

Choć latem strażnicy będą mieć pełne ręce roboty na terenach rekreacyjnych, zapewniają że nie rezygnują z innych działań w pozostałych częściach miasta i będą reagować na wszelkie przejawy łamania prawa.

Pogoria na wielu działa jak magnes, wiele osób dociera tam własnym samochodem, jednak liczba miejsc parkingowych jest tam ograniczona. Stąd nierzadko kierowcy parkują w miejscach niedozwolonych, ignorując zakazy czy rozjeżdżając trawniki. Strażnicy zapowiadają, że nie będą tolerować takich zachowań, a sprawcy wykroczeń nie powinni liczyć na taryfę ulgową.

Dlatego zamiast „pchać się” autem nad samą wodę, warto nad Pogorię wybrać się komunikacją publiczną. Dotyczy to zarówno dąbrowian, jak i mieszkańców innych miejscowości. Do Dąbrowy z dalszych miast można dotrzeć pociągiem czy autobusem, a następnie autobusową linią 716 niemal do samej plaży.

Rozkład jazdy linii 716

Rozkład jazdy ZTM

Rozkład jazdy Kolei Śląskich

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza