image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

W Dąbrowie Górniczej na co dzień funkcjonuje pięć placówek wsparcia dziennego prowadzonych przez organizacje pozarządowe. Cztery z nich mają charakter opiekuńczo-wychowawczy, jedna specjalistyczny.

„Małolat”

– Nasza placówka, zlokalizowana przy Alei Zwycięstwa 77, funkcjonuje ponownie od 8 czerwca. W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, mamy nową organizację pracy – informuje Renata Zaremba, prezes Stowarzyszenia „Małolat”. W czerwcu w „Małolacie” obowiązuje dwuzmianowy podział na grupy. Od 11:00 do 15:00 przychodzi pierwsza grupa dzieciaków. Następnie obowiązuje pół godzinna przerwa poświęcona na kwestie sanitarne, takie jak dezynfekcja i wietrzenie sali. O 15:30 przychodzi następna grupka, z którą prowadzimy zajęcia do 19:30. Jeśli tylko pogoda na to pozwala, zajęcia odbywają się na świeżym powietrzu. Oczywiście nie są wpuszczane do placówki osoby trzecie.

Każdy z przyszłych uczestników musi zapoznać się z nowymi wytycznymi wskazanymi przez Ministra Zdrowia, Główny Inspektorat Sanitarny oraz podpisać deklaracje, które są obowiązkowe do wypełnienia, jeśli rodzic chce, aby jego dziecko wzięło udział w prowadzonych zajęciach w placówce.
– Muszę przyznać, że zainteresowanie zajęciami w placówce jest spore. Zarówno rano, jak i wieczorem mamy pełne grupy, których liczby niestety nie możemy zwiększyć ze względu na panującą wokół nas sytuację – informuje Zaremba.

Placówka ma zamiar funkcjonować również przez cały okres wakacyjny. Przypuszcza się, że liczba dzieciaków w wakacje w dalszym ciągu utrzyma się na poziomie dwóch grup. Dużo osób pyta o prowadzenie zajęć w wakacje i już teraz deklarują, że dzieciaki będą systematycznie korzystać z placówki również w tym okresie.
– Jesteśmy zadowoleni z tego, że zainteresowanie się utrzymuje i działamy pełną parą. Oczywiście na tyle, na ile pozwala COVID-19 – informuje Renata Zaremba.

„Kraina Przyjaźni”

8 czerwca, po przerwie spowodowanej obostrzeniami otworzona została „Kraina Przyjaźni” (ul. Adamieckiego 12).
– Mamy mniejszą ilość dzieciaków niż z okresu sprzed pandemii. Obecnie jest to 16 osób podzielonych dodatkowo na dwie grupki – informuje Dorota Klejnot, prezes Stowarzyszenia „Dar Serca”- Pracujemy od 9:00-13:00, a potem od 13:30-17:30. Przerwa spowodowana jest potrzebą dezynfekcji świetlicy po poprzedniej grupie, aby zgodnie z wytycznymi następna grupa mogła bezpiecznie skorzystać z naszej świetlicy. Gdy tylko jest pogoda to większość czasu staramy się spędzać na dworze. Chcielibyśmy mieć więcej dzieciaków pod opieką, dlatego mam nadzieję, że w wakacje tj. w lipcu grupka jeszcze się powiększy. Oczywiście na bieżąco korzystamy ze środków bezpieczeństwa jakie zapewniają przyłbice, maseczki czy stosowanie środków dezynfekujących – dodaje.

W momencie konieczności wstrzymania działalności placówki, „Kraina Przyjaźni” nie próżnowała. Wspólnie z Polską Akcją Humanitarną rozdano ponad 200 paczek w dwóch akcjach. Pierwsza miała miejsce jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi. Z kolei drugą taką akcję zorganizowano na początku czerwca.

Placówka nr 1 w Warsztacie Terapii Zajęciowej, placówka nr 2 w III LO im. Władysława Andersa i placówka nr 3 „Zielony Dworek – Fundacji Godne Życie

– Po ponownym otwarciu naszych placówek, grupy są mniej liczne niż miało to miejsce do tej pory. W dwóch świetlicach mamy grupy liczące po 10 osób, natomiast w trzeciej jest to maksymalna, dopuszczalna liczba, czyli 15 osób. Obostrzenia są takie, a nie inne i musimy się tego trzymać – komentuje Łukasz Kolber, prezes Fundacji Godne Życie – Jeżeli tylko pogoda będzie nam sprzyjać i znajdą się chętni, to stworzymy dwie grupy, z których każda będzie miała zorganizowany czas w innej części Dąbrowy Górniczej – dodaje.

Wszystkie nowe zasady zostały przedstawione rodzicom. W momencie wejścia na teren placówki mierzona jest temperatura. Fundacja miała już kilka przypadków, w których dane dziecko musieli odesłać do domu, w związku z podwyższoną temperaturą. Ten kto wchodzi do środka, na wejściu ma odkażane ręce. Środki do dezynfekcji zostały dostarczone przez Śląski Urząd Wojewódzki.
– Co godzinę wietrzymy pomieszczenia. Staramy się przebywać na powietrzu. Posiłki przywożone są w osobnych pojemnikach. Rodzice nie mają wstępu do budynku. Wszelkie sprawy mogą załatwić telefonicznie, przed wejściem do budynku lub w momencie przyjścia po dziecko. Staramy się, żeby mimo panującej sytuacji, nasi podopieczni czuli się komfortowo i nie odczuwali wielkich różnic między tym co było przed pandemią, a nowymi zasadami, które musieliśmy teraz wdrożyć – podkreśla Kolber.

Placówki Fundacji Godne Życie znajdują się na ul. Świętego Antoniego 107, ul. Królowej Jadwigi 8 i na ul. Prusa 3.

Wszystkie organizacje prowadzące placówki wsparcia dziennego przestrzegają aktualnie obowiązujących wytycznych w związku z COVID-19.

Działania poszczególnych placówek są współfinansowane przez Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej.

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza