image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Piekary Śląskie właśnie otrzymały przyznaną w czerwcu br. kwotę 6 953 325 zł w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dzięki pozyskanej sumie będzie można, realizować inwestycje drogowe, remonty szkół i przedszkoli, a także inne niezbędne lokalnie działania.

Są to środki przeznaczone na dotacje dla gmin, powiatów i miast. Łącznie w skali całego kraju około 6 miliardów złotych (5 mld dla gmin i miast na prawach powiatu i 1 mld dla powiatów ziemskich). Na Śląsk trafiło ponad 125 milionów złotych. W sytuacji gdy wiele gmin i powiatów boryka się z trudnościami finansowymi, dostęp do programu wsparcia inwestycji stanowi pomoc dla samorządów.


Kwoty dotacji dla poszczególnych samorządów wynikają z relacji wydatków majątkowych i zamożności gmin i powiatów. Źródłem finansowania projektu jest Fundusz COVID-19. Wsparcie jest bezzwrotne.

Do końca września br. składać będzie można także wnioski w ramach procedury konkursowej o dodatkowe pieniądze na inwestycje. Miasto Piekary śląskie, również zamierza skorzystać z tej możliwości.

Fundusz jest wsparciem dla samorządów, które odpowiadają za 40% publicznych wydatków inwestycyjnych. Pozwoli on realizować kolejne plany, a gminy nie będą musiały się zadłużać, żeby móc prowadzić zaplanowane inwestycje.

Źródło: UM Piekary Śl.