image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

W Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej postępowanie wobec sytuacji epidemicznej zmienia się dynamicznie. Modyfikacje wynikają nie tylko ze zwiększonego rozprzestrzeniania się patogenu koronawirusa SARS-CoV-2, lecz także z pojawiających się wytycznych Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

W przypadku funkcjonowania oddziałów szpitalnych obowiązuje wstrzymanie przyjęć planowych, przyjmowani są jedynie pacjenci w stanach nagłych. Ograniczenia mają miejsce także w poradniach specjalistycznych, w których porady mogą być udzielane w formie telekonsultacji. Zakład Rehabilitacji wstrzymał całkowicie realizację świadczeń zdrowotnych, a pracownie diagnostyczne wykonują badania wyłącznie wobec pacjentów onkologicznych.

Walka z pandemią koronawirusa spowodowała w szpitalu szereg zmian. Warto podkreślić, że wprowadzono monitorowanie stanu zdrowia każdego zgłaszającego się pacjenta poprzez pomiar temperatury oraz przeprowadzenie wstępnego wywiadu epidemiologicznego. Zgłaszający się pacjenci są informowani o aktywnych wejściach do szpitala – udostępnione dla pacjentów jest tylko główne wejście od ul. Szpitalnej oraz wejście do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w przypadkach nagłych.

Coraz intensywniej funkcjonuje także punkt pobrań materiału biologicznego do przeprowadzenia testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. Ze względu na zwiększone zapotrzebowanie, godziny pracy punktu zostały wydłużone, dodano dodatkowe dni pracy. Badanie na podstawie skierowanie od lekarza rodzinnego bądź Sanepidu – można tam zrobić bezpłatnie. Punkt funkcjonuje 7 dni w tygodniu –  w poniedziałki, środy, piątki, soboty i niedziele w godzinach od 8:00 do 16:00, a we wtorki i czwartki od 8:00 do 12:15 i od 17:00 do 20:00. Co ważne: we wtorki i czwartki w godzinach popołudniowych od 17:00 do 20:00 punkt pobiera wymazy od wszystkich osób, które zgłoszą się w tych godzinach. Dlatego nie warto przyjeżdżać na wymaz przed godziną 17:00 i tworzyć zbędnych kolejek.

– Praca personelu medycznego w dobie pandemii jest bardzo trudna. Musimy codziennie stawiać czoła nieznanemu, nie mając w zanadrzu żadnych skutecznych środków do walki. Na co dzień dokładamy jednak wszelkich starań, by nasi pacjenci w miarę możliwości nie odczuwali skutków tej obezwładniającej sytuacji epidemicznej, a nasz personel pracował w bezpiecznych warunkach. – mówi dr Tomasz Szczepanik, p.o. dyrektora ZCO w Dąbrowie Górniczej.

Wobec szybko zmieniających się wytycznych i schematów postępowania warto zaglądać na stronę internetową oraz profil oficjalny szpitala, gdzie na bieżąco zamieszczane są aktualne informacje dla pacjentów- www.zco-dg.pl.

MU-B/ste

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza