image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Do końca roku potrwa w naszym mieście wymiana ponad 500 okien w budynkach wchodzących w skład zasobu gminy. Ekipy budowlane pracują już w różnych częściach miasta, a nowe okna wymieniane są zarówno w lokalach mieszkalnych, użytkowych, jak i w budynkach użyteczności publicznej. Inwestycja pochłonie prawie 2 mln zł. „Wymiana stolarki okiennej w budynkach mieszkalnych w Gminie Bytom w ramach ograniczania niskiej emisji” – to kilkuetapowy projekt realizowany dzięki dofinansowaniu z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Oprócz waloru estetycznego, ważniejszy jest efekt ekologiczny, bo trzeba pamiętać, że nieszczelne okna i drzwi zmuszają lokatorów do częstszego ogrzewania, a co się z tym wiąże do większej emisji dwutlenku węgla. Przez wiele lat w budynkach należących do gminnego zasobu nie były przeprowadzane remonty, które miałyby istotny wpływ na walkę z niską emisją. Pieniądze, które przeznaczyliśmy na wymianę okien, to kropla w morzu potrzeb bytomskich lokali komunalnych, ale w miarę możliwości będziemy przekazywać dodatkowe środki na  remonty – mówi prezydent Mariusz Wołosz.

W pierwszym etapie przedsięwzięcia wymieniane są okna w 60 lokalach w budynkach między innymi przy ulicach: Romanowskiego, Tuwima, Głowackiego, Broniewskiego, Orzegowskiej, Krupińskiego, Grota-Roweckiego, Reptowskiej, Miechowickiej, Tomasza, 9 Maja, Rydza – Śmigłego, Konstytucji, Huty Julii, Obywatelskiej, Górnośląskiej, Krupińskiego, Hallera, Smolenia, Nickla, Hlonda, Komisji Edukacji Narodowej, Świętochłowickiej czy Armii Krajowej.

Podpisaliśmy już osiem umów z trzema wykonawcami, w ramach których wymieniane są okna w budynkach leżących w zarządzie Bytomskich Mieszkań. Wykonawca wymienił okna  m.in. przy ul. Tuwima, Tomasza, Barci Śniadeckich,  Reptowskiej i częściowo przy ul. Głowackiego (przy poczcie), oraz w żłobku przy ul. Świętochłowickiej 
– mówi Andrzej Bąk, kierownik Działu Rewitalizacji Bytomskich Mieszkań.

W dalszej kolejności okna będą wymieniane także w poszczególnych lokalach w budynkach przy ul. Jagiellońskiej, Miarki, Kochanowskiego, Prostej, Armii Krajowej, Siemianowickiej, Smółki, Chorzowskiej, Kochanowskiego, Ściegiennego, Huty Julii, Konstytucji, Orzegowskiej  Krzywoustego, Chroboka, Falistej, Zjednoczenia, Racjonalizatorów, Placu Słonecznym, Andersa, Wolnego, Racławickiej, Lema, Witczaka, Smolenia, Żołnierza Polskiego, Matejki, Mickiewicza, Głębokiej, Kingi, Staffa, Piekarskiej 45, Placu Słowiańskim, Oświęcimskiej, Drzymały, Powstańców Śląskich, Rudzkiego, Chrobrego, Żeromskiego, Chełmońskiego, Fałata, Grottgera, Kraszewskiego, Prusa, Piłsudskiego.

Trzeba podkreślić, że część z zaplanowanych do wymiany  okien  podlega ochronie konserwatorskiej. W tym zakresie miasto współpracuje z konserwatorami zabytków. I tak na przełomie listopada i grudnia nowe, drewniane okna będą montowane m.in. w zabytkowych budynkach przy ul. Sądowej, Moniuszki. Projekt wymiany okien realizowany jest w ramach programu ograniczenia niskiej emisji i ma na celu zmniejszenie strat w cieple. Ważne jest też to, że poprawi się estetyka obiektów.

Źródło: UM Bytom