image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Modernizacja linii kolejowej nr 131, która przebiega przez Bytom oraz hali peronowej dworca PKP wzbudza bardzo duże zainteresowanie mieszkańców miasta. Bytomianie pytają przede wszystkim o zakres remontu hali peronowej, modernizację peronów i przystanków kolejowych oraz podziemne obiekty, które mają istnieć pod dworcem kolejowym. O tym jak będzie przebiegać ta ważna dla naszego miasta inwestycja, jaki jest harmonogram prac oraz jakie zmiany czekają mieszkańców Bytomia i pasażerów rozmawiali m.in. przedstawiciele władz miasta, PKP PLK SA oraz wykonawcy – firmy PORR SA.

Inwestycja, która już wkrótce będzie realizowana przez PKP PLK w naszym mieście z pewnością ucieszy mieszkańców Bytomia. Po zakończeniu inwestycji wyremontowana hala dworca nie tylko będzie jedną z wizytówek miasta, ale dzięki remontowi infrastruktury torowej szybciej dojedziemy do Chorzowa, Katowic czy Tarnowskich Gór – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Modernizacja linii kolejowej nr 131

Przypomnijmy, że PKP przebuduje odcinek linii kolejowej nr 131 Chorzów Batory – Bytom – Nakło Śląskie, po którym kursują pociągi pasażerskie, m.in. Kolei Śląskich z Katowic do Bytomia, Tarnowskich Gór, Lublińca oraz Kluczborka oraz pociągi towarowe w kierunku Inowrocławia, Bydgoszczy oraz Gdańska i Gdyni. Prace będą obejmowały roboty torowe na odcinku linii kolejowej przebiegającej przez Bytom, ale także remont stacji Bytom, Bytom Karb, Bytom Północny. Ponadto wymieniona będzie sieć trakcyjna, przebudowane zostaną rozjazdy, wyremontowane i zbudowane na nowo wiadukty kolejowe, a także urządzenia sterowania ruchem. Warto podkreślić, że zaplanowano również zmianę układu torowego stacji w Bytomiu, modernizację peronów, remont wiaduktu w ciągu ul. Zabrzańskiej, a także kapitalny remont hali nad peronami, w ramach której zaplanowano m.in.: oczyszczenie i zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji hali oraz wymianę poszycia dachu. Modernizacja obejmie także stację Bytom – Karb i Bytom – Północny, która zostanie przesunięta o około 500 metrów na północ w kierunku ul. Strzelców Bytomskich, tak by pasażerowie mieli łatwiejszy dostęp do komunikacji miejskiej w dzielnicy Stroszek. Warto dodać, że na peronach pojawią się nowe wiaty, ławki, stojaki na rowery, a także tablice informacyjne.

Modernizacja linii kolejowej nr 131

Jesteśmy w stałym kontakcie z przedstawicielami inwestora oraz zarządcy linii, z którymi omawiamy podczas spotkań realizację tej ważnej dla miasta inwestycji – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. Podczas ostatniego spotkania m.in. z przedstawicielami PKP PLK SA oraz zarządcą linii nr 131 – PKP PLK Zakładem Linii Kolejowych w Tarnowskich Górach, rozmawialiśmy także o sprawie poruszonej przez bytomskich społeczników, a związanej z podziemnymi obiektami, które mają znajdować się pod dworcem – dodaje Michał Bieda.

Temat podziemnych obiektów, tuneli czy bunkrów wzbudza duże zainteresowanie mieszkańców naszego miasta, jednak część z nich nie jest ujętych w żadnych planach ewidencyjnych należących do PKP PLK, zaś pozostałe elementy historycznych budowli, wśród których są również tunele czy bunkry nie zostały ujęte w ramach realizowanego zadania inwestycyjnego, jakim jest modernizacja linii kolejowej nr 131. W ramach inwestycji ujęte zostały natomiast dwa istniejące tunele – tunel główny prowadzący od holu dworca i tunel zachodni łączący pl. Wolskiego z ul. Zabrzańską, które zostaną zmodernizowane.

Modernizacja linii kolejowej nr 131

Podczas spotkania przedstawiciele władz miasta, inwestora – PKP PLK SA, Centrum Realizacji Inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe SA, zarządcy linii – PKP PLK ZLK Tarnowskie Góry, wykonawcy – firmy PORR SA oraz Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów omówili także harmonogram i główne założenia inwestycji oraz techniczne aspekty modernizacji obiektów mostowych, które będą realizowane w ramach modernizacji linii kolejowej nr 131 w naszym mieście.

Warto podkreślić, że przedstawiciele władz miasta, Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów oraz inwestora i wykonawcy podjęli także decyzję o cyklicznych spotkaniach, w ramach których omawiane będą bieżące sprawy związane z realizację inwestycji, która zgodnie z planami powinna zakończyć się w 2024 roku.

Przypomnijmy, że realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA inwestycja związana z opracowaniem dokumentacji oraz przebudową linii kolejowej nr 131 na odcinku Chorzów Batory – Bytom – Nakło Śląskie, będzie łącznie kosztować ponad 1,2 mld zł. Po jej zakończeniu pociągi pojadą z większą prędkością. Poprawi się też komfort obsługi podróżnych na stacjach i przystankach osobowych, które zostaną dostosowane do obsługi osób niepełnosprawnych.

Prace na linii kolejowej nr 131 na odcinku Chorzów Batory – Bytom – Radzionków – Nakło Śląskie realizowane będą w ramach projektu modernizacji linii kolejowej C-E 65 na odcinku Chorzów Batory – Tarnowskie Góry – Karsznice – Inowrocław – Bydgoszcz – Maksymilianowo.

Źródło: UM Bytom