image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

W związku z nagłym odwołaniem dyrektora Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu, dąbrowscy radni napisali w tej sprawie list otwarty do marszałka województwa śląskiego.

List do marszałek Jakub Chełstowski w sprawie odwołania dyrektora Marka Jeremicza podpisało 20 radnych Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej. Poniżej jego treść.

Szanowny Panie Marszałku

Radni Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej zwracają się do Pana Marszałka z prośbą o podanie przyczyny odwołania ze stanowiska dyrektora Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu Pana Marka Jeremicza.

Dyrektor sosnowieckiego pogotowia odwołany został nagle 7 kwietnia 2021r., w dniu Światowego Dnia Zdrowia i Dnia Pracownika Służby Zdrowia. Czy w dobie światowej pandemii koronawirusa, kiedy zagrożone jest życie ludzkie, kiedy tyle ludzi traci życie, takie decyzje kadrowe znajdują uzasadnienie?

Pragniemy w tym miejscu zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż w trakcie posiedzenia Komisji Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej w dniu 15.03.2021r., gdy szeroko omawiana była tematyka planowanego połączenia Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu z Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym w Katowicach, obecna na posiedzeniu Pani Wicemarszałek Izabela Domogała odpowiadając na szereg pytań nie wspomniała o jakichkolwiek zastrzeżeniach dotyczących pracy dyrektora Marka Jeremicza.

Podane przez rzecznika prasowego Urzędu Marszałkowskiego, a upublicznione przez prasę, powody odwołania dyrektora Jeremicza budzą w nas radnych niepokój.

Czy można zarzucić dyrektorowi zaniedbania w dysponowaniu karetkami pogotowia, kiedy to od 1 stycznia 2021r. zlecaniem wyjazdów i kierowaniem karetek do szpitali zajmują się dyspozytorzy, którzy podlegają Wojewodzie Śląskiemu?

W ostatnich dniach poprzedzających odwołanie dyrektora Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu liczba nowych zakażeń koronawirusem w województwie śląskim drastycznie wzrosła: 1.04.2021r. – 5997 przypadków; 2.04 – 4713 przypadków; 3.04 – 4506 przypadków; 4.04 – 3839 przypadków.

Szpitale w województwie śląskim zgłaszały brak wolnych miejsc covidowych, zaś szpital tymczasowy na lotnisku w Pyrzowicach miał przygotowanych tylko 20 łóżek. Sytuacja w województwie była i jest bardzo trudna.

Zastrzegamy, że w żadnym miejscu tego listu nie podważamy prawa Zarządu Województwa do odwoływania i powoływania dyrektorów podległych jednostek, jednak stoimy na stanowisku, że mamy pełne prawo do rzetelnej informacji. Nie ukrywamy naszych obaw, czy rzeczywistym powodem odwołania ze stanowiska dyrektora Marka Jeremicza był fakt, iż sprzeciwiał się on połączeniu Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu z Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym w Katowicach. Gdyby tak było, to bylibyśmy zobowiązani, w imię zwykłej ludzkiej uczciwości, podjąć kolejną uchwałę Rady Miejskiej wyrażającą nasz stanowczy sprzeciw.

Szanowny Panie Marszałku, bezpieczeństwo Mieszkanek i Mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego było i jest dla nas radnych najwyższym dobrem i jedynym bezdyskusyjnym powodem jednogłośnie podjętej uchwały Rady Miejskiej, w której wyraziliśmy głośno sprzeciw wobec planów połączenia Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu z Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym w Katowicach.

Z wyrazami szacunku,

Radni Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej

Krystyna Stępień
Agnieszka Pasternak
Kamil Dybich
Krystyna Szaniawska
Krystyna Chrobot
Bożena Kozak
Robert Kazimierski
Grzegorz Przewieźlik
Sławomir Żmudka
Szymon Widera
Adam Klimczyk
Piotr Chałuda
Artur Borowicz
Magdalena Miczko
Robert Witecki
Marek Węgrzynowicz
Edward Bober
Piotr Zieliński
Piotr Bobrowski
Piotr Ślusarczyk

***
Radni sprzeciwiają się także połączeniu Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu z Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym w Katowicach. Połączenie obu jednostek planuje zarząd województwa śląskiego. Miałoby to nastąpić 1 lipca. Podczas marcowej sesji dąbrowskiej Rady Miejskiej, podjęta została uchwała wyrażająca sprzeciw wobec takiego rozwiązania. Więcej informacji na temat uchwały w sprawie łączenia jednostek pogotowia.

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza