image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Za 8 miesięcy ma być gotowa dokumentacja projektowa i pozwolenie na budowę pierwszego etapu nowego centrum miasta, na terenie Fabryki Pełnej Życia. To kolejny ważny krok do pełnej realizacji tego dużego i ambitnego przedsięwzięcia.

27 lipca podpisano umowę na przygotowanie dokumentacji projektowej wraz z nadzorem autorskim dla pierwszego etapu realizacji inwestycji „Fabryka Pełna Życia – nowe centrum Dąbrowy Górniczej w rejonie ulic: Kościuszki, Kolejowej i Konopnickiej”. Za 2 mln 347 tys. zł, projekt sieci i budynków wokół nowego rynku przygotuje pracownia Analog. Na jego podstawie będą wykonywane prace budowlane.

– To ważna chwila, nie tylko dla nas, przede wszystkim dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej, ale też całej Metropolia GZM, bo nasz dąbrowski pomysł na nowe centrum miasta jest po prostu wyjątkowy – podkreśla Wojciech Czyżewski, prezes zarządu Fabryka Pełna Życia Sp. z o. o. – Cieszymy się, że po wielomiesięcznych staraniach mogliśmy złożyć podpisy pod umową otwierając tym samym nowy rozdział w tworzeniu nowej przestrzeni publicznej w naszym mieście.

– Zgodnie z umową będziemy przygotowywać projekt budowlany wraz z procedurą pozwolenia na budowę oraz projekt wykonawczy, według którego będą już budowane poszczególne części Fabryki – mówi Piotr Śmierzewski z pracowni Analog.

– Nam zawsze zależy, żeby pracować do samego końca tzn. od projektu do realizacji. Projektowanie polega na ciągłym podejmowaniu decyzji. I te decyzje podejmuje się do samego końca. Łącznie z tym, że stoi się na budowie, a rozmowy o pewnych rozwiązaniach trwają dalej. Byliśmy od początku pewni, że chcemy ten projekt robić, dlatego długo się do niego przygotowywaliśmy. Teraz jesteśmy bardzo zadowoleni, że kontynuacja naszego projektu przez naszą pracownię stała się możliwa. Sporo się robi w tej chwili tego typu projektów na świecie, które zajmują się przestrzeniami postindustrialnymi, jednak to co różni projekt dąbrowski od innych to jego aspekt społeczny, na który od samego początku kładziono bardzo duży nacisk. Przestrzeń społeczna rozumiana przede wszystkim jako to, co dzieje się pomiędzy budynkami –  i to jest prawdziwa wartość dąbrowskiego przedsięwzięcia. Ten aspekt w Dąbrowie Górniczej od samego początku był świetnie przygotowany, dając nam znakomity materiał wyjściowy do projektowania. A i tak Fabryka Pełna Życia to już trzy lata naszego życia i z przyjemnością poświęcimy na nią jeszcze trochę czasu– dodaje Piotr Śmierzewski.

Fabryka Pełna Życia jest największym przedsięwzięciem rewitalizacyjnym w Dąbrowie Górniczej. Jego celem jest metamorfoza śródmieścia, której motor napędowy stanowi zagospodarowanie terenu po zakładzie Defum. Obszar ma zmienić się w miejsce tętniące życiem, pełne zieleni, połączone z rejonem dworca kolejowego i Pałacem Kultury Zagłębia.

Jego wielkim potencjałem, oprócz położenia w centrum miasta, są dawne hale fabryczne, które mogą zmienić swój dotychczasowy charakter na miejsce dla gastronomii, rekreacji, wydarzeń kulturalnych czy prowadzenia biznesu. Całość może zostać uzupełniona zabudową mieszkaniową.


Wizualizacja zabudowanego i zagospodarowanego terenu Fabryki Pełnej Życia

Koncepcja Fabryki Pełnej Życia powstawała na podstawie rozmów z mieszkańcami, konsultacji z przedsiębiorcami i opinii ekspertów – urbanistów, architektów, ekonomistów. Zaplanowano ją jako miejsce spotkań, odpoczynku, edukacji regionalnej, gdzie będzie można zobaczyć film, obejrzeć wystawę, napić się kawy i zjeść coś dobrego. Ma być łatwo dostępna, przyjazna pieszym, bez barier dla starszych i niepełnosprawnych, dysponować bogatą ofertą wydarzeń kulturalnych, działań społecznych i ekologicznych. W 2019 roku szczegółowa koncepcja architektoniczno-urbanistyczna biura projektowego Analog ze Szczecina, zwyciężyła w międzynarodowym konkursie na propozycję nowego centrum Dąbrowy Górniczej. Przed tym powstała społeczna, a po niej autorska koncepcja funkcjonalno-przestrzenna dla Priorytetowego Obszaru Rewitalizacyjnego Centrum ze szczególnym uwzględnieniem terenu Fabryki Pełnej Życia.

– Przypomnę tylko, że w ubiegłym roku projekt studia Analog Fabryka Pełna Życia wygrał głosowanie internautów z całego świata w 8. edycji międzynarodowego konkursu architektonicznego Architizer A+Awards w kategorii budynków komercyjnych jeszcze niezbudowanych. Pokazuje to wyjątkowość naszego przedsięwzięcia na skalę międzynarodową. Podpisanie umowy z Analog Studio przybliża nas do jego realizacji – podkreśla prezes Czyżewski.

W Fabryce Pełnej Życia ma znaleźć się:

 • Zielony rynek
 • 13 zielonych tarasów na dachach
 • Browar z restauracją
 • 20 lokali gastronomicznych
 • 5 budynków biurowo-usługowych
 • Hotel z 35 pokojami
 • 9 budynków mieszkalnych
 • Wieża widokowa
 • Zielony pasaż
 • Multimedialne centrum konferencyjno-wystawowe
 • Wypożyczalnia rowerów miejskich i rowerów elektrycznych
 • Stacje ładowania samochodów
 • 650 miejsc parkingowych

Teren dawnego Defum zmienia się od kilku lat. W 2019 r. oddano do użytku odbudowany budynek dawnego warsztatu elektrycznego, w którym odbywają się m.in. spotkania, konferencje, szkolenia czy wystawy. W zeszłym roku wyburzono budynek dawnego biurowca i na nowo zaaranżowano otoczenie, w którym m.in. przybyło zieleni, powstało piaszczyste boisko do siatkówki, stanęło pięć punktów gastronomicznych, organizowane są koncerty, giełda staroci czy zloty food-trucków. Więcej informacji na stronie fabrykapelnazycia.eu/o-fabryce/projekt/

Spółkę Fabryka Pełna Życia powołano w grudniu 2019 r. w celu wykonywania zadania własnego gminy Dąbrowa Górnicza, istotnego dla rozwoju miasta i jakości życia mieszkańców. Jej zadaniem jest wyprowadzenie ze stanu kryzysowego i ożywienie obszarów zdegradowanych.

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza