image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Przypominamy, że w Muzeum Miejskim w Zabrzu przy ul. Powstańców Śląskich 3 oraz galerii “Café Silesia” przy ul. 3 maja 6, do końca lutego oglądać można dwie wystawy przygotowane przez naszych muzealników.

“Zatrzymać niepewną pamięć. Autoportrety i portrety wzajemne twórców nieprofesjonalnych” – to pierwsza ekspozycja, w ramach której zaprezentowane zostały prace artystów, zarówno tych o uznanej już marce (Ewald Gawlik, Bronisław Krawczuk, Jan Nowak, Erwin Sówka, Paweł Wróbel), jak i twórców współczesnych.

Prace, z których duża część została po raz pierwszy zaprezentowana szerszej publiczności, pochodzą ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Historii Katowic, Muzeum im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej. Odwiedzając wystawę można tu także zobaczyć prace z kolekcji prywatnych Gerarda Trefonia („Barwy Śląska”), Teodora Segieta, jak i stanowiące własność samych twórców.

Wystawę tę można oglądać w galerii „Café Silesia” przy ul. 3 Maja 6 do końca lutego. Towarzyszą jej spotkania tematyczne z autorami prac oraz specjalistami w dziedzinie sztuki nieprofesjonalnej.

W muzealnej Galerii Café Silesia oglądać można wystawę “Śląskie druki religijne do 1945 roku”. Oprócz wyżej wymienionych, na ekspozycji prezentowane są katechizmy, podręczniki i tzw. nabożne czytania, a także druki stanowiące pamiątki przyjęcia sakramentów: Chrztu świętego, I Komunii Świętej, sakramentu małżeństwa oraz upamiętniające inne wydarzenia o charakterze religijnym.

Prezentowane są również druki ewangelickie – kancjonały i modlitewniki.

Wystawa jest próbą przybliżenia wszystkim zainteresowanym dawnych modlitewników, śpiewników i broszur o charakterze religijnym jakie ukazywały się na terenie Śląska do 1945 roku.

Źródło: UM Zabrze