image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Samorządowcy z regionu wspólnie zaapelowali do premiera o wsparcie działań Zagłębiowskiego Centrum Onkologii, zmierzających do uzyskania przez placówkę kontraktu na badania PET.

– Nie ustajemy w staraniach o to, aby Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej otrzymało środki finansowe z budżetu państwa niezbędne do badania pacjentów z nowotworami. Wspólnie z samorządowcami z regionu zaapelowaliśmy do premiera Mateusza Morawieckiego o osobiste zainteresowanie i wsparcie wieloletnich działań ZCO o kontrakt na badania PET dla obszaru Zagłębia Dąbrowskiego oraz powiatów zawierciańskiego i myszkowskiego – poinformował Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Pod apelem podpisali się także prezydenci, burmistrzowie i wójtowie Będzina, Sosnowca, Czeladzi, Sławkowa, Siewierza, Wojkowic, Bobrownik, Psar i Mierzęcic.

Kontrowersyjny konkurs

PET, czyli Pozytonowa Emisyjna Tomografia, to badanie niezbędne dla szybkiej diagnostyki pacjentów nowotworowych oraz planowania ich leczenia. To jedyne onkologiczne badanie, które w ZCO nie jest refundowane przez NFZ. Z tego powodu szpital musi odsyłać mieszkańców Zagłębia na badania do placówek na Śląsku.

W konkursie na wykonywanie PET, na początku roku Narodowy Fundusz Zdrowia odrzucił ofertę Zagłębiowskiego Centrum Onkologii, mimo że spełniała ona wymogi stawiane przez Ministerstwo Zdrowia. Kontrakt trafił do prywatnego ośrodka, który przeprowadzana badania w Katowicach. Skarga na odrzucenie wniosku ZCO została skierowana do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Prawidłowość postępowania konkursowego i powody odrzucenia oferty Zagłębiowskiego Centrum Onkologii wzbudziły poważne wątpliwości dąbrowskich radnych miejskich. Dlatego skierowali list otwarty do prezesa Najwyższej Izby Kontroli, w którym zaapelowali o kontrolę konkursu.

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza