image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

W sobotę (14 maja), wielkie święto muzealników i ich przyjaciół – wyjątkowy czas, pozwalający zerkać do miejsc zazwyczaj niedostępnych. Także i Muzeum Miejskie w Tychach wraz z Tyską Galerią Sportu, przygotowało osiem propozycji, zapraszając na tyską odsłonę Europejskiej Nocy Muzeów.

Tyski czas nieutracony z fotografiami Barbary Kubskiej i Zygmunta Kubskiego, wędrówka śladami architektury dwóch pierwszych osiedli nowego miasta oraz niezawodne zwiedzanie Stadionu Miejskiego i wystawy stałej Tyskiej Galerii Sportu w wyjątkowej, wieczornej scenerii, a także dla najmłodszych w języku ukraińskim, to tematy tegorocznej tyskiej odsłony Europejskiej Nocy Muzeów. A wszystko poprzedzone sportową rozgrzewką, czyli spotkaniem z Mariuszem Czerkawskim, słynnym hokeistą, z okazji 50. urodzin.

Rozpoczynamy sportową piątkową rozgrzewką 13 maja 2022 roku. Ten wieczór będzie należał do Mariusza Czerkawskiego – wychowanka i zawodnika GKS–u Tychy oraz wieloletniego mieszkańca naszego miasta, który 13 kwietnia br. obchodził swoje 50. urodziny. Miesiąc po „Abrahamie” , będzie szansa na spotkanie ze słynnym hokeistą, który jako pierwszy Polak zagrał w NHL – najlepszej lidze świata. To okazja, aby posłuchać wspomnień Mariusza Czerkawskiego z okresu jego gry w NHL, ale także z czasów spędzonych w Tychach. Nie zabraknie rozmów z gośćmi specjalnymi oraz pokazu unikalnych zdjęć i materiałów filmowych.

Kolejnego dnia, w sobotę, 14 maja 2022 roku, jako wprowadzenie do tegorocznej tyskiej odsłony Europejskiej Nocy Muzeów, proponujemy wędrówkę po tyskich zakamarkach. Uczestniczki i uczestnicy spaceru „A, B i Stare Tychy” wraz z dr. Patrykiem Oczką poznają historię, architekturę i akcenty plastyczne dwóch pierwszych osiedli nowego miasta oraz ich relacje z zabudową dawnej wsi Tychy.

Tym, którzy chcą odnaleźć tyski czas nieutracony z fotografiami Barbary Kubskiej i Zygmunta Kubskiego, proponujemy oprowadzania autorskie podczas otwarcia najnowszej wystawy „Barbara Kubska – Zygmunt Kubski. Czas nieutracony”. On fotografował budowę Tychów od 1954 roku do lat osiemdziesiątych. Ona sięga do archiwum jego zdjęć współcześnie. Dziadek i wnuczka. Pracownik sektora budowlanego i artystka wizualna. Barbara Kubska skupia uwagę na człowieku, patrzy na miasto jak na dom, nie tylko jak na projekt urbanistyczno-architektoniczny . Wybiera fotografie, z którymi twórczość Zygmunta Kubskiego nie jest kojarzona – nie mają znamion dokumentacji technicznej. Nie tyle przedstawia obrazy, co sposób patrzenia na nie.

Wystawie towarzyszy warsztatowa propozycja dla wszystkich, niezależnie od wieku, oparta na archiwalnych fotografiach Zygmunta Kubskiego. Uczestniczki i uczestnicy warsztatów plastycznych „Moje miasto gra w zielone” zobaczą, że fotografia to cenne narzędzie w dokumentowaniu wszystkich aspektów powstawania i życia miasta. Wraz z Anną Kurą zajmą się tematem zieleni miejskiej, przyjrzą się zielonym śladom przeszłości, porozmawiają o rolach, jakie fotografia przyjmowała w czasach PRL-u, zastanowią się , co te dawne fotografie mówią nam dziś. Za pomocą różnych technik postarają się tę tętniącą życiem zieleń wyłonić z monochromatycznych zdjęć.

Coś dla siebie znajdą również miłośniczki i miłośnicy tyskiego sportu. Zwiedzanie Stadionu Miejskiego i wystawy stałej Tyskiej Galerii Sportu „Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie”  to żelazny punkt programu każdej Tyskiej Nocy Muzeów. Najpierw propozycja dla nieco młodszych, czyli „Poznajmy się na sportowo” – zwiedzanie dla najmłodszych w języku ukraińskim. To  kolejna odsłona cyklu spotkań „Sąsiedzi / Сусіди” , pokazująca, że Polskę i Ukrainę łączy sport, podczas której podpowiadamy także, gdzie w Tychach znaleźć miejsca do uprawiania sportu, do spacerów i sportowych zabaw. Z kolei nieco starszym proponujemy   „Poznaj Stadion Miejski i Tyską Galerię Sportu”, czyli zwiedzanie w wyjątkowej, wieczornej scenerii. To nie lada gratka, bo będzie można sprawdzić, jak po zmroku prezentuje się jeden z najładniejszych obiektów sportowych w Polsce oraz obejrzeć wybrane miejsca Stadionu Miejskiego Tychy.

Jeśli to zbyt wiele atrakcji, na uczestniczki i uczestników tegorocznej tyskiej odsłony Europejskiej Nocy Muzeów będzie czekała strefa piknikowa w przymuzealnym ogrodzie. A tam gastrostanowiska, gdzie będzie można posilić się pysznym jedzeniem i wypić lokalne kraftowe piwo.


Z Tychów do NHL. Spotkanie z Mariuszem Czerkawskim z okazji 50. urodzin | 13 maja 2022 ( piątek ), godz. 19.00
miejsce: Tyska Galeria Sportu, ul. Edukacji 7, Tychy
prowadzi : Piotr Zawadzki
zapisy: 515 717 430 (także SMSem), k.hajduk@tgs.tychy.pl
wstęp wolny
więcej na stronie muzeum

„Poznajmy się na sportowo” – zwiedzanie dla najmłodszych w języku ukraińskim | 14 maja 2022 (sobota ), godz. 16.00–17.00
miejsce: Tyska Galeria Sportu, ul. Edukacji 7, Tychy
prowadzą: Kamil Hajduk, Piotr Zawadzki
tłumaczy: Sofiia Moseichuk
zapisy: 48 515 717 430 (także SMSem, podając datę i liczbę osób, np.: 14.05/2), k.hajduk@tgs.tychy.pl
wstęp wolny
więcej na stronie muzeum.

spacer architektoniczny „A, B i Stare Tychy” | 14 maja 2022 ( sobota ), godz. 17.30–19.00
miejsce zbiórki:   ul. gen. Wł. Andersa (pod rzeźbą przodownicy pracy/murarki), Tychy
prowadzi: dr Patryk Oczko
zapisy: 887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny
więcej na stronie muzeum

warsztaty plastyczne „Moje miasto gra w zielone” | 14 maja 2022 (sobota), godz. 18.00–22.00
miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
prowadzi:   Anna Kura
zapisy: 887 450 212 (także SMSem), a.kura@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny
więcej na stronie muzeum

Oprowadzania autorskie z kuratorkami Barbarą Kubską i Ewelina Lasotą podczas otwarcia wystawy „Barbara Kubska – Zygmunt Kubski. Czas nieutracony”:
14 maja 2022 (sobota), godz. 19.00: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/noc-muzeow-2022-barbara-kubska-zygmunt-kubski-czas-nieutracony/
14 maja 2022 (sobota), godz. 21.00: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/noc-muzeow-2022-barbara-kubska-zygmunt-kubski-czas-nieutracony-2/

miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
zapisy: 
887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny

więcej o wystawie czasowej „Barbara Kubska – Zygmunt Kubski. Czas nieutracony”:  https://muzeum.tychy.pl/wystawa/barbara-kubska-zygmunt-kubski-czas-nieutracony/

„Poznaj Stadion Miejski i Tyską Galerię Sportu” – wieczorne zwiedzanie | 14 maja 2022 (sobota), godz. 20.00–21.00
miejsce: Tyska Galeria Sportu, ul. Edukacji 7, Tychy (zbiórka przed wejściem głównym na Stadion Miejski Tychy, ul. Baziowa)
prowadzi: Kamil Hajduk
zapisy: 
515 717 430 (także SMSem), k.hajduk@tgs.tychy.pl
wstęp wolny
więcej na stronie muzeum

Więcej o Tyskiej Nocy Muzeów 2022 na stronie Muzeum.

Źródło: UM Tychy