image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Urban Lab to innowacyjna forma współpracy, łącząca pomysły mieszkańców z wiedzą i doświadczeniem ekspertów. Takie miejsca funkcjonują już w Gdyni i Rzeszowie. Czy GZM jest gotowy na swój własny Metro Lab? Rozmawiamy na ten temat z Bartoszem Piziakiem z Instytutu Rozwoju Miast i Regionów.

– Umieszczając Urban Laby w sektorze publicznym, chcieliśmy przełamać pewne stereotypy i bariery, jak funkcjonują urzędy w Polsce – tłumaczy ideę Uran Labów Bartosz Piziak.

Podcast powstał przy okazji Światowego Forum Miejskiego (WUF11), które w czerwcu odbywało się w Katowicach. Na ten czas Metropolia przygotowała przestrzeń wzorowaną na Urban Labach, zlokalizowaną w budynku CINiBA w Katowicach.

Metro Lab – bo tak nazywało się to miejsce – stał się przestrzenią do debat, szkoleń i warsztatów dla mieszkańców, w których udział brali także eksperci zewnętrzni.

W ramach Metrolabu przeprowadzono ciekawe zajęcia (budowanie miasta na stu metrach kwadratowych oraz wysiewanie łąk kwietnych), zorganizowano wycieczki krajoznawcze po Metropolii (przewodnikami byli architekci i publicyści), a także zorganizowano wystąpienia ekspertów i aktywistów, którzy w centrum swojej aktywności postawili sobie miasto.