image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Trolejbusy w Tychach rozpoczęły kursowanie dokładnie 1 października 1982 r. Uruchomiono wówczas pierwszą linię, której trasa liczyła zaledwie 4 km. Przez ten czas trolejbusy trwale wrosły w miejski krajobraz, stały się symbolem miasta. Tychy to jedno z zaledwie trzech miast w Polsce, po których jeżdżą trolejbusy.

Świętowanie jubileuszu odbędzie się w sobotę, 1 października, na placu pod Żyrafą w Tychach. Od 12.00 do 16.00 dostępna będzie wystawa pojazdów Tyskich Linii Trolejbusowych oraz interaktywne stanowiska z systemem informacji pasażerskiej i osprzętem sieciowym. Skoro to urodziny, nie zabraknie urodzinowego ciasta. Po zajezdni będzie się można przejechać trolejbusem specjalnym.

Tego dnia w Tychach będzie kursowała również bezpłatna linia nr 40, którą będzie można przyjechać na plac pod Żyrafą. Pasażerowie tej linii otrzymają pamiątkowe bilety z okazji jubileuszu.

Na placu pod Żyrafą, będzie można zobaczyć m.in. niepublikowane nigdy wcześniej materiały związane z powstawaniem i rozwojem tyskich trolejbusów.

Z historii…

Tyskie trolejbusy rozpoczęły kursowanie 1 października 1982 roku. Uruchomiono wówczas pierwszą linię, której trasa liczyła zaledwie 4 km. Projekt utworzenia komunikacji trolejbusowej w Tychach został pozytywnie przyjęty i kilka lat później sieć trakcyjna wisiała już nad wszystkimi głównymi ulicami.

Na przestrzeni lat zmieniał się zarówno tabor, jak i trasy linii, stare trolejbusy zostały zastąpione najpierw Jelczami, później Solarisami, przyjaznymi dla osób niepełnosprawnych.

… w nowoczesność

Prawdziwy renesans tyska komunikacja trolejbusowa przechodzi od 2013 r. Dzięki środkom unijnym wymieniany jest tabor, a sieć trakcyjna jest modernizowana. Dziś trolejbusy mogą poruszać się bez podłączenia do sieci trakcyjnej, dzięki specjalnym akumulatorom. Obecnie na sześciu z ośmiu obsługiwanych linii wyznaczone są odcinki pokonywane z wykorzystaniem baterii trakcyjnych.

Nowoczesne i często kursujące trolejbusy wpisały się na stałe do przestrzeni miejskiej i są dziś jednymi z symboli miasta Tychy.