image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Barbórka w mieście, które ma w nazwie rozszerzenie Górnicza jest pozycją obowiązkową. Dlatego już dziś zapraszamy na miejskie obchody górniczego święta – 4 grudnia od 10:00 pod Resursą.

Wprawdzie w czerwcu 1996 r. zakończyła się epoka węgla w historii Dąbrowy Górniczej, bo ostatnia w naszym mieście kopalnia „Paryż” zakończyła wydobycie, a działające już wtedy Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej zorganizowało nawet wydarzenie pod nazwą „Pożegnanie z węglem”, to święto górników jest wciąż żywą tradycją w wielu dąbrowskich rodzinach. Nie zapominamy o dziedzictwie Dąbrowy Górniczej i jak co roku zapraszamy na miejskie obchody Barbórki!

Z atrakcjami startujemy o godz. 10:00 na ul. 3 Maja po Resursą. Odbędzie się tam promocja górniczej przeszłości Miasta oraz prezentacja pamiątek górniczych w formie mini ekspozycji ze wspaniałą muzyka górniczą w tle.

O 11:00 pod Resursą zagra Miejska Orkiestra Dęta, z którą przejdziemy od Resursy do pomnika Stanisława Staszica, gdzie wszystkie Barbary, Basie i Baśki usłyszą „Sto lat” w wykonaniu Orkiestry.

A po oficjalnej części imprezy na wszystkich mieszkańców czeka wyjątkowa niespodzianka! Zapraszamy, nie może was zabraknąć!

Harmonogram barbórkowych wydarzeń:

10.00 – Rozpoczęcie eventu – stoisko Muzeum Miejskiego „Sztygarka” przy Resursie ul. 3 maja. Promocja górniczej przeszłości Miasta prezentacja pamiątek górniczych w formie mini ekspozycji z muzyka górniczą w tle

11.00 – Koncert Miejskiej Orkiestry Dętej – mini koncert

11.30 – Przemarsz Miejskiej Orkiestry Dętej wraz z zaproszonymi gośćmi pod pomnik Stanisława Staszica

12.00 – Okolicznościowe przemówienia przedstawicieli władz miasta

12.15 – Rozstrzygnięcie konkursu pt: „II Konkurs Barbórkowy na Górnicze Czako”

12.45 – NIESPODZIANKA

13.00 – Spotkanie Stowarzyszenia Przyjaciół Dąbrowy Górniczej „Odrodzenie” w gmachu Muzeum Miejskiego „Sztygarka” pt; „Pożegnanie z węglem”