image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Jesteśmy w procesie transformacji energetycznej. Odchodzimy od paliw kopalnych ze względów ekologicznych i ekonomicznych. Rozwiązaniem mogą być odnawialne źródła energii- promieniowania słonecznego, wiatru, geotermiczna oraz biomasa. Coraz większą przyszłość w energetyce ma wodór jako magazyn energii. Eksperci na łamach magazynu „W Metropolii” mówią  zgodnym głosem, że podstawą tworzącego się miksu energetycznego powinien być atom.

Profesor Szymon Malinowski, fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego mówi o potrzebie rozwijania energetyki jądrowej.

– Słońce, wiatr i woda to znakomite źródła energii, ale nie zaspokoją naszego zapotrzebowania. Żeby tak mogło się stać, musielibyśmy magazynować energię wytworzoną w czasie, gdy jej większej produkcji sprzyjała pogoda. Tylko magazynowanie nigdy nie odbędzie się bez strat (w przypadku wodoru znacznych) i dodatkowych systemów, też wpływających na środowisko i niosących dodatkowe koszty – tłumaczy prof. Szymon Malinowski.

Tymczasem energetyka jądrowa to efektywny i przyjazny dla środowiska sposób wytwarzania prądu i ciepła.

– Nie mamy w tej chwili innej technologii dyspozycyjnego – zależnego od nas – wytwarzania energii, która nie wymagałaby spalania paliw kopalnych i byłaby równie efektywna – to znaczy na jednostkę wyprodukowanej energii najmniej szkodziła środowisku – przekonuje prof. Szymon Majewski.

Poza tym w Magazynie znajdziecie wywiad z dr. Tomaszem Rożkiem na temat odchodzenia od węgla oraz atomowej i wodorowej alternatywie. Adam Błażowski podsumował wyniki niedawnej konferencji „Atom dla samorządów”, organizowanej przez Metropolię. Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Szkoła Główna Handlowa wypracowały tzw. Model SaHo, który zakłada, że praktycznie każdy samorząd może stać się współwłaścicielem wybudowanej elektrowni jądrowej. Na świecie to nic nowego. Sprawdzone rozwiązania od dziesięcioleci mają Finlandia, Niemcy, Holandia i USA.

Dla rozluźnienia po trudnych tematach „atomowych” można przeczytać o programie i atrakcjach 6. Śląskiego Festiwalu Nauki, który odbędzie się 4 i 5 grudnia w MCK w Katowicach. Dowiecie się, jak znani youtuberzy i podróżnicy promowali Metropolię w mediach społecznościowych. Radosław Kotarski, Krzysztof „Jankes” Jankowski, Jola Szymańska, Karol Werner, Filip Nowobilski i Tomasz Rożek przemierzali Metropolię, by o tym opowiedzieć swoim fanom.

Czytaj Magazyn „W Metropolii” nr 13 / listopad 2022 – KLIKNIJ