image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Nagrodę w wysokości do 10 000 euro mogą zdobyć gminy, szkoły czy stowarzyszenia, które wezmą udział w konkursie o Nagrodę Królowej Rychezy, organizowanym przez kraj związkowy Nadrenia Północna -Westfalia (Niemcy). Projekty dotyczące polsko-niemieckiego wsparcia dla Ukrainy można zgłaszać do 15 stycznia 2023 r.

Nagroda została ustanowiona po raz pierwszy w 2009 r. przez kraj związkowy Nadrenia Północna -Westfalia. Patronka nagrody, królowa Rycheza, pierwsza koronowana królowa Polski, której szczątki spoczywają w katedrze w Kolonii, symbolizuje historyczne więzi między Polską i Nadrenią Północną-Westfalią. Poprzez to wyróżnienie kraj związkowy Nadrenia Północna-Westfalia wyraża swoje szczególne, historycznie ugruntowane i nadal bliskie więzi z Polską oraz przyczynia się do dalszego wzmacniania i pogłębienia stosunków polsko-niemieckich. W obecne, piątej edycji konkursu tematem przewodnim jest „Nadrenia Północna -Westfalia i Polska razem dla Ukrainy”.

Informacje o konkursie

Zgłaszany projekt może być inicjatywą społeczną, wydarzeniem dyskusyjnym, działaniem artystycznym, spotkaniem lub inną formą, która ma charakter międzykulturowy, wzmacnia, rozszerza lub inicjuje polsko-niemieckie wsparcie dla Ukrainy oraz wspiera tworzenie sieci i dialog między tymi trzema krajami.

W obecnej edycji konkursu kraj związkowy Nadrenia Północna-Westfalia oferuje nagrody w wysokości do 5000 euro. Szczególnie innowacyjne, merytoryczne i wybiegające w przyszłość projekty mogą również otrzymać nagrodę w wysokości do 10 000 euro.

Warunki uczestnictwa

Wnioski o Nagrodę Królowej Rychezy mogą składać gminy, stowarzyszenia, szkoły oraz inne placówki i instytucje z siedzibą w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia do 15 stycznia 2023 roku.  W sytuacji, gdy dana instytucja nie może złożyć takiego wniosku, może za nią to zrobić zaprzyjaźniona szkoła, dom kultury czy inna instytucja z Nadrenii Północnej-Westfalii, z którą placówka z GZM współpracuje. Przykładowo wśród nagrodzonych projektów w 2019 r., znalazły się partnerstwa takie jak Gesamtschule Essen i III Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu albo projekty realizowane w Niemczech i w Katowicach, Chorzowie oraz Gliwicach.

Projekty mogą być realizowane zarówno w Nadrenii Północnej-Westfalii, jak i w Polsce, najlepiej we współpracy z polskimi i ukraińskimi podmiotami. Co ważne, muszą być zrealizowane w okresie od 1 kwietnia do 31 października 2023 r.

Szczegółowe informacje o konkursie (w j. niemieckim) są dostępne na stronie https://www.mbei.nrw/richeza-preis

Regulamin konkursu  (w j. niemieckim) znajduje się na stronie:

https://www.mbei.nrw/sites/default/files/asset/document/richeza-preis-wettbewerbsbedingungen.pdf

Ostatnia uroczystość wręczenia Nagród Królowej Rychezy odbyła się w 2019 roku. Nagrodę otrzymały 32 projekty w zakresie współpracy polsko-niemieckiej. Lista nagrodzonych projektów (w j. niemieckim) znajduje się poniżej.

Projekty nagrodzone w 2019 r.