image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zaprasza na swoje żółte stoisko, którego tematem przewodnim w tym roku będzie mobilność miejska. Na stoisku zobaczycie najnowszy metropolitalny zakup – nowoczesny elektryczny autobus Solaris Urbino 12 IV generacji, z floty PKM Świerklaniec, w barwach Transport GZM. Zaprezentujemy też Metrorowery, które od wiosny zagoszczą na ulicach GZM. Nasz autobus będzie miejscem, w którym w kameralnej atmosferze odbędą się ciekawe spotkania i prelekcje. Będziemy rozmawiać między innymi o pracy kierowcy, który codziennie odpowiada za setki pasażerów, o rowerze jako elemencie systemu transportu czy o tym, jak dobrze korzystać z systemu komunikacji miejskiej.

Dla najmłodszych przygotowaliśmy mobilnościową grę planszową, w skali mikro i marko.

Zapraszamy również na prelekcje, które odbędą się w trzech festiwalowych lokalizacjach.

Autobus Transport GZM na stoisku Metropolii 

9 grudnia (sobota)

11:00-11.30 | Jak dobrze korzystać z transportu zbiorowego. Lucjan Dec, dyrektor Departamentu Komunikacji i Transportu

13:00-13:30 | GZM na dobrym torze. Metrokolej przyszłości. Wojciech Dinges, pełnomocnik GZM ds. transportu szynowego

10 grudnia (niedziela)

11:00-11:30 | Młodzi dorośli a mobilność w mieście. Team Climathon GZM

13:00-13:30 | Metrorower jako element systemu transportu miejskiego. Marcin Dworak, pełnomocnik GZM ds. nowej mobilności

11 grudnia (poniedziałek)

9:30-10:00 | Jak to jest być kierowcą autobusu miejskiego, odpowiadać za setki pasażerów dziennie i panować nad pojazdem ważącym 20 ton. PKM Świerklaniec
10:30-11:00 | Lekcja komunikacyjna dla najmłodszych. Paulina Wróbel, ZTM
12:00-12:30 | Na kole przez Metropolię. Metrorowerem przez GZM. Marcin Dworak, pełnomocnik GZM ds. nowej mobilności

Scena dziedzictwa przemysłowego i kulturowego

9 grudnia (sobota), 10:30-10:55

Wykład „Tarnowskie Góry – innowacje, które doceniło UNESCO” poprowadzą Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz Łukasz Zych, rzecznik prasowy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Na wykładzie dowiemy się między innymi w jaki sposób Tarnowskie Góry uratowały nasz region przed pandemią dżumy dlaczego w Tarnowskich Górach Barbórkę obchodzi się latem.

Scena EMNK Czytamy naturę 

10 grudnia (niedziela), 10:40-10:55

„Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia dla nauki”, czyli o tym, dlaczego lubimy naukę i w nią inwestujemy. Wykład poprowadzi Łukasz Łata, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Społeczno-Gospodarczego i Współpracy w Urzędzie Metropolitalnym GZM. Opowie on, dlaczego wyznajemy zasadę, że „przez naukę do serca”?

KUPON NA PRZEJAZD BEZPŁATNĄ KOMUNIKACJĄ MIEJSKĄ

Do Pobrania TUTAJ

Kupon Transportowy SFN