image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Metropolia rozpoczyna konsultacje społeczne projektu koncepcji technicznej dla budowy drogi rowerowej z centrum Katowic do centrum Sosnowca. To jedna z 8 zaplanowanych velostrad w ramach Sieci Tras Rowerowych GZM.

Konsultacje obejmują badanie geoankietowe oraz warsztaty poświęcone koncepcji przebiegu velostrady nr 1 z Katowic do Sosnowca. Jej trasa o długości ok. 9,7 km ma przebiegać od katowickich Bulwa­rów Rawy, w okolicy ul. Bankowej, przez tereny na wschód od drogi ekspresowej S86, aż po centrum Sosnowca. Koniec trasy został przewidziany przy parku Dietla, nieopodal ul. Żeromskiego.

Każdy może wypełnić ankietę

Badania ankietowe są realizowane na specjalnej platformie internetowej otwartej dla wszystkich. Od 11 do 30 czerwca 2024 r. każdy zainteresowany, za pomocą ankiety internetowej, będzie mógł wyrazić swoją opinię na temat Velostrady i tego, w jaki sposób może ona wpłynąć na mobilność mieszkańców GZM.  Respondenci mogą podzielić się swoją spostrzeżeniami, wiedzą i pomysłami. Ankieta zawiera pytania jednokrotnego i wielokrotnego wyboru, a także pytania otwarte. Tego typu narzędzia w procesie konsultacji społecznych odgrywają istotną rolę w poznaniu opinii mieszkańców zainteresowanych tematem, ale mniej zaangażowanych i niekoniecznie skłonnych do  udziału w spotkaniach na żywo.

Będą warsztaty i debata

19 czerwca, we współpracy z katowicką redakcją Gazety Wyborczej zaplanowano warsztaty w ramach „Metropolii Idei”. Będą one poświęcone koncepcji Metropolitalnej Trasy Rowerowej łączącej Katowice i Sosnowiec. Ich uczestnicy- mieszkańcy Metropolii, aktywiści miejscy, przedstawiciele środowisk rowerowych będą wspólnie pracować nad zdiagnozowaniem najważniejszych problemów i wyzwań związanych z powstawaniem Systemu Tras Rowerowych i zastanowią się nad ich rozwiązaniem.

Tego samego dnia po warsztatach zapraszamy wszystkich zainteresowanych na debatę połączoną z otwartym spotkaniem konsultacyjnym. Przedstawiciele wykonawcy koncepcji technicznej, przedstawią zakres i funkcję przygotowywanego opracowania a także ograniczenia formalne i prawne które wpływają na proces i projektowy i jego wynik.

Dodatkowo podczas spotkania uczestnicy będą mogli podzielić się  swoimi uwagami dotyczącymi koncepcji Velostrady nr 1, będą mogli zadawać pytania przedstawicielom wykonawcy koncepcji technicznej i przedstawicielom Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zaangażowanym w projekt Sieci Tras Rowerowych.

Spotkanie odbędzie się 19 czerwca w Metrolabie (Katowice, ul. Młyńska 1). Warsztaty rozpoczną się o godz. 16 (liczba uczestników jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń, prosimy o zapisy na adres: przemyslaw.jedlecki@agora.pl).

  • PROJEKT KONCEPCJI VELOSTRADY KATOWICE-SOSNOWIEC – POBIERZ