Subscribe Now

Trending News

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Bojszowy

Informacje

Na bieżąco

  Bojszowy

Bojszowy to gmina wiejska, granicząca z województwem małopolskim, sąsiadująca z Tychami, Bieruniem, Kobiórem, a także – leżącym już administracyjnie w województwie małopolskim – Oświęcimiem.

Na powierzchni 34,07 km kw. mieszka 7612 osób. Bojszowy, położone na historycznej Ziemi Pszczyńskiej, należą do najstarszych osad na Górnym Śląsku.

Gmina jest popularna wśród miłośników „dwóch kółek”. To właśnie przez Bojszowy przebiega fragment Wiślańskiej Trasy Rowerowej, która docelowo ma prowadzić przez całą Polskę i połączyć góry z morzem.

Gmina jest cicha, spokojna i zadbana, co sprawia, że jest wspaniałym miejscem na odpoczynek i długie spacery. Wszędzie dominuje zieleń, a pobliskie lasy są utrzymane w czystości.

W gminie Bojszowy swoje dzieła rzeźbił Franciszek Ścierski. Najbardziej znanym dziełem artysty jest ruchoma stajenka w Parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Bojszowach.

Stąd pochodzi również Józef Kłyk. Autor westernów śląskich, między innymi filmowej trylogii „Szlakiem bezprawia” czy „Braci”, których akcja rozgrywa się w okresie powstań śląskich. Józef Kłyk jest uznawany za prekursora fanfilmu w Polsce, czyli produkcji tworzonych przez fanów, najczęściej amatorów sztuki filmowej.

Najbardziej charakterystycznym obiektem gminy Bojszowy jest Kościół św. Jana Chrzciciela.

  Galeria/video

Bojszowy

 Artykuły archiwalne

Bojszowy, Mieszkańcy
Przekazanie samochodu OSP Bojszowy

W dniu 21 maja 2020 roku Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Tychach st. bryg. mgr inż. Piotr Szojda przekazał na wyposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Bojszowach dwunastoletni średni samochód ratowniczo-gaśniczy typu GBA 2,5/25 Renault Midlum 208.14. Samochód ten służy już naszym strażakom od trzech…

Bojszowy, Koronawirus, Mieszkańcy
Informacja wójta gminy Bojszowy

Mieszkańcy Gminy Bojszowy W związku z niejasnościami dotyczącymi organizacji majowych wyborów Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej i próbą wciągnięcia samorządowców w spór polityczny informuję, że jako wójt Naszej gminy deklaruję każdą niezbędną współpracę w przygotowaniu i przeprowadzeniu wyborów w oparciu o obowiązujące przepisy prawa wyborczego oraz przepisów…

zaladuj-wiecej  Załaduj więcej

  Aktualnie w Metropolii

Skip to content