Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
image_pdfimage_print

Na bieżąco

  Bojszowy

Bojszowy to gmina wiejska, granicząca z województwem małopolskim, sąsiadująca z Tychami, Bieruniem, Kobiórem, a także – leżącym już administracyjnie w województwie małopolskim – Oświęcimiem.

Na powierzchni 34,07 km kw. mieszka 7612 osób. Bojszowy, położone na historycznej Ziemi Pszczyńskiej, należą do najstarszych osad na Górnym Śląsku.

Gmina jest popularna wśród miłośników „dwóch kółek”. To właśnie przez Bojszowy przebiega fragment Wiślańskiej Trasy Rowerowej, która docelowo ma prowadzić przez całą Polskę i połączyć góry z morzem.

Gmina jest cicha, spokojna i zadbana, co sprawia, że jest wspaniałym miejscem na odpoczynek i długie spacery. Wszędzie dominuje zieleń, a pobliskie lasy są utrzymane w czystości.

W gminie Bojszowy swoje dzieła rzeźbił Franciszek Ścierski. Figura św. Floriana jego autorstwa, przy ulicy Gaikowej, jest do dziś jedną z najpiękniejszych w województwie śląskim.

Stąd pochodzi również Józef Kłyk. Autor westernów śląskich, między innymi filmowej trylogii „Szlakiem bezprawia” czy „Braci”, których akcja rozgrywa się w okresie powstań śląskich. Józef Kłyk jest uznawany za prekursora fanfilmu w Polsce, czyli produkcji tworzonych przez fanów, najczęściej amatorów sztuki filmowej.

Najbardziej charakterystycznym obiektem gminy Bojszowy jest Kościół św. Jana Chrzciciela.

  Galeria/video

 Artykuły archiwalne

Bojszowy, Gierałtowice, Imielin, Knurów, Kobiór, Łaziska Górne, Lędziny, ...

GUS: Ankieterzy mogą zapukać do drzwi

W okresie od kwietnia do czerwca 2019 r. na terenie całej Polski przeprowadzane będzie Europejskie Badanie Warunków Życia Ludności (EU-SILC). W celu zrealizowania wywiadów, ankieterzy z urzędów statystycznych we wszystkich województwach odwiedzą wylosowane gospodarstwa domowe. – Jeśli to Państwa gospodarstwo domowe zostało wylosowane, chcielibyśmy prosić…

Bojszowy, Kultura

Clemens Pro Cultura

25 marca w Imielinie wręczono Nagrody Starosty Bieruńsko-Lędzińskiego. W dziedzinie kultury nagrodę Clemens Pro Cultura otrzymała Bojszowska Orkiestra Ponticello. Serdecznie gratulujemy. Bojszowska Orkiestra Ponticello. Swą działalność rozpoczęła w listopadzie 2009 roku pod patronatem Urzędu Gminy Bojszowy. Dyrektorem artystycznym i dyrygentem jest Robert Koźbiał. Orkiestra uczestniczy w…

zaladuj-wiecej  Załaduj więcej

  Aktualnie w Metropolii

X
Skip to content