Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Bojszowy

Informacje

Na bieżąco

  Bojszowy

Bojszowy to gmina wiejska, granicząca z województwem małopolskim, sąsiadująca z Tychami, Bieruniem, Kobiórem, a także – leżącym już administracyjnie w województwie małopolskim – Oświęcimiem.

Na powierzchni 34,07 km kw. mieszka 7612 osób. Bojszowy, położone na historycznej Ziemi Pszczyńskiej, należą do najstarszych osad na Górnym Śląsku.

Gmina jest popularna wśród miłośników „dwóch kółek”. To właśnie przez Bojszowy przebiega fragment Wiślańskiej Trasy Rowerowej, która docelowo ma prowadzić przez całą Polskę i połączyć góry z morzem.

Gmina jest cicha, spokojna i zadbana, co sprawia, że jest wspaniałym miejscem na odpoczynek i długie spacery. Wszędzie dominuje zieleń, a pobliskie lasy są utrzymane w czystości.

W gminie Bojszowy swoje dzieła rzeźbił Franciszek Ścierski. Figura św. Floriana jego autorstwa, przy ulicy Gaikowej, jest do dziś jedną z najpiękniejszych w województwie śląskim.

Stąd pochodzi również Józef Kłyk. Autor westernów śląskich, między innymi filmowej trylogii „Szlakiem bezprawia” czy „Braci”, których akcja rozgrywa się w okresie powstań śląskich. Józef Kłyk jest uznawany za prekursora fanfilmu w Polsce, czyli produkcji tworzonych przez fanów, najczęściej amatorów sztuki filmowej.

Najbardziej charakterystycznym obiektem gminy Bojszowy jest Kościół św. Jana Chrzciciela.

  Galeria/video

 Artykuły archiwalne

Bojszowy, Koronawirus, Mieszkańcy
Informacja wójta gminy Bojszowy

Mieszkańcy Gminy Bojszowy W związku z niejasnościami dotyczącymi organizacji majowych wyborów Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej i próbą wciągnięcia samorządowców w spór polityczny informuję, że jako wójt Naszej gminy deklaruję każdą niezbędną współpracę w przygotowaniu i przeprowadzeniu wyborów w oparciu o obowiązujące przepisy prawa wyborczego oraz przepisów…

zaladuj-wiecej  Załaduj więcej

  Aktualnie w Metropolii

X
Skip to content