Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Na bieżąco

  Pilchowice

Pilchowice to wieś sołecka w powiecie gliwickim. Liczy ona około 12 tysięcy mieszkańców i ma 67 km kw. powierzchni. Pierwotnie Pilchowice były rozległą wsią rycerską, potem miasteczkiem targowym, a dziś są siedzibą gminy. Sąsiaduje z takimi miastami jak Gliwice, Knurów i Rybnik.

Z Pilchowicami związana jest mieszkanka sołectwa Wilcza Dorota Kuc, która podczas II Wojny Światowej ratowała Żydów i właśnie za to w 1992 roku została odznaczona tytułem “Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” oraz w 2018 roku Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W sołectwie Żernica urodził się z kolei znany w całym województwie śląskim, Szczepan Twardoch. W 2017 roku był on nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii proza za powieść “Król”.

Jednym z najbardziej znanych miejsc w Pilchowicach jest Szpital Chorób Płuc im. św. Józefa. Placówkę zdobią liczne elementy neogotyckie. Wcześniej funkcjonował tu szpital bonifratów, który został wybudowany na planie podkowy. Szpital Chorób Płuc im. św. Józefa ma już ponad 200 lat, rocznie przyjmuje blisko 2 tysiące pacjentów. Leczy się w nim głównie osoby cierpiące na gruźlicę, nowotwory i przewlekłą niewydolność oddechową.

  Galeria/video

 Artykuły archiwalne

Mieszkańcy, Pilchowice

Utrudnienia w odbiorze śmieci

W związku z inwestycją polegającą na budowie kanalizacji sanitarnej w sołectwie Pilchowice utrudniony będzie odbiór odpadów z nieruchomości położonych przy ul. Barbórki w Pilchowicach. Prosimy zatem właścicieli / użytkowników przedmiotowych nieruchomości o wystawianie odpadów na ul. Leboszowskiej  – przy skrzyżowaniu ul. Leboszowskiej z ul. Barbórki, na ul….

Mieszkańcy, Pilchowice

Przedszkola nadal zamknięte

Drodzy Państwo! Kierując się odpowiedzialnością i troską o bezpieczeństwo naszych dzieci, po konsultacjach z rodzicami podjąłem decyzję, że przedszkola pozostaną zamknięte co najmniej do 24 maja. W ubiegłym tygodniu, podczas konferencji prasowej, Premier Rządu Mateusz Morawiecki przekazał informację o otwarciu, od 6 maja, żłobków i…

Gospodarka i Inwestycje, Koronawirus, Pilchowice

Pomoc dla przedsiębiorców

Wójt Maciej Gogulla przestawił Radzie Gminy propozycję dwóch uchwał, które umożliwiają udzielenie pomocy dla przedsiębiorców. W ramach możliwości jakie ma gmina zaproponowano, by ci, których dotknął zakaz prowadzenia działalności mogli ubiegać się o zwolnienie od podatku od nieruchomości za kwiecień, maj i czerwiec, a przedsiębiorcy…

Koronawirus, Pilchowice, Transport publiczny

Linia 159 zawieszona

Jak informuje Zarząd Transportu Metropolitalnego od 23 kwietnia 2020 r. (czwartek) zawiesza się funkcjonowanie linii nr 159. Więcej o zmianach w komunikacji: Zaktualizowany artykuł informujący o zmianach można znaleźć tutaj: https://www.metropoliaztm.pl/pl/s/ograniczenia-w-kursowaniu-komunikacji-autobusowej Zaktualizowany szczegółowy komunikat dot. zmian można znaleźć tutaj: https://rj.metropoliaztm.pl/news/i/1690/ Źródło: UM Pilchowice Witold Trólka

Mieszkańcy, Pilchowice

70 tys. zł na komputery dla uczniów

Gmina Pilchowice pozyskała 70 tys. zł  na zakup komputerów dla uczniów i nauczycieli w ramach projektu „Zdalna szkoła”. Projekt jest odpowiedzią na obecną sytuację szkolnictwa, związaną  z wprowadzeniem stanu epidemii na terenie kraju. Zamknięcie placówek oświatowych na wiele tygodni wymusiło nowe standardy prowadzenia zajęć edukacyjnych….

Koronawirus, Mieszkańcy, Pilchowice

Koronawirus w Gminie Pilchowice

Szanowni Mieszkańcy, przedstawiamy aktualne dane dotyczące przypadków koronawirusa w Gminie Pilchowice. Apeluję o dostosowanie się do wszystkich zaleceń służb sanitarnych. W szczególności proszę Państwa o ograniczenie wychodzenia z domu. Będziemy starać się na bieżąco informować o aktualnej sytuacji. Maciej Gogulla WÓJT GMINY PILCHOWICE Witold Trólka

zaladuj-wiecej  Załaduj więcej

  Aktualnie w Metropolii

X
Skip to content