Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Na bieżąco

  Siemianowice Śląskie

Siemianowice Śląskie to miasto, które ma 25 km kw. powierzchni i mieszka w nim ponad 62 tysiące osób. W herbie miasta widnieje rybak i ryba, bo w średniowieczu była to osada rolniczo-rybacka. Sąsiadują z Katowicami, Będzinem, Chorzowem, Czeladzią, Wojkowicami i Piekarami Śląskimi.

W centrum miasta przy ul. Chopina znajduje się okazały Pałac Donnersmarcków, rodziny magnatów przemysłowych. W pamięci mieszkańców województwa śląskiego ród Donnersmarcków zapisał się jako ten, który swoją potęgę zbudował na tutejszym przemyśle. Obecnie za blisko 20 milionów złotych odzyskuje on swój dawny blask. Po remoncie ma się w nim znaleźć przestrzeń do organizowania warsztatów, koncertów, biblioteka z czytelnią, izba tradycji i restauracja z browarem w którym będzie warzone piwo.

W Siemianowicach Śląskich znajduje się wiodący w Polsce ośrodek, który zajmuje się kompleksowym leczeniem urazów oparzeniowych, czyli Centrum Leczenia Oparzeń. Od momentu otwarcia w placówce hospitalizowano ponad 14 tysięcy pacjentów. Działu tu największa w całym kraju pracownia hiperbarii tlenowej w której wykonano ponad 84 tysiące sesji hiperbarycznych. Metoda polega na wykorzystaniu w 100 % tlenu pod zwiększonym ciśnieniem. Pomaga ona w leczeniu gojenia i procesów naprawczych w przypadku ran oraz innych schorzeń tj. głuchota, obrzęki czy choroby związanej z niedotlenieniem tkanek.

W Siemianowicach Śląskich znajduje się również ponad 100-letnia kryta pływalnia. To prawdopodobnie najstarszy obiekt tego typu w całej Polsce. Atrakcją w mieście jest 18-dołkowe pole golfowe. Ci, którzy pasjonują się grą dżentelmenów mają tu do dyspozycji przestrzeń o powierzchni 40 hektarów.

Stąd pochodzi znany i ceniony polski aktor teatralny i filmowy, Krzysztof Globisz. W Siemianowicach Śląskich urodził się również znany w całym województwie śląskim wokalista i kompozytor, Józef Skrzek. Współpracował on z Czesławem Niemenem przy nagraniu albumów Niemen Vol. 1, Vol. 2, Strange Is the World i Ode to Venus. W Siemianowicach urodził się również jego młodszy brat Jan „Kyks” Skrzek, polski muzyk i kompozytor bluesowy. Identyfikował się on z kultura Górnego Śląska, w swojej twórczość bardzo często dotykał problemów mieszkańców tego regionu.

Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Siemianowic Śląskich jest Ratusz.

  Galeria/video

 Artykuły archiwalne

Gospodarka i Inwestycje, Siemianowice Śląskie

Nowa odsłona budynku SP1

Budynek Szkoły Podstawowej nr 1 (ul. Niepodległości 47) zmienił się nie do poznania. Wszystko za sprawą kończącej się termomodernizacji, która nie tylko przyczyni się do ograniczenia zapotrzebowania obiektu na energię cieplną i zmniejszenia jej zużycia, ale również do obniżenia kosztów ogrzewania i poprawy komfortu cieplnego…

Siemianowice Śląskie, Turystyka i Rekreacja

Rajd rowerowy „Historia kołem się toczy” w Siemianowicach Śląskich

Coraz modniejszy staje się ruch wszelakiego rodzaju. Z każdego niemal środka przekazu słyszymy, że powinniśmy dziennie zrobić tyle kroków, spacerować, biegać, jeździć na rowerze. Po prostu się ruszać. Biblioteka ma propozycję, by połączyć przyjemne z pożytecznym. A mianowicie zaprasza na rajd rowerowy powiązany z historią,…

Gospodarka i Inwestycje, Siemianowice Śląskie

Ostatni etap rewitalizacji Parku Hutnik w Siemianowicach Śląskich

Pod koniec lipca podpisano umowę na kontynuację zadania pn. „Zagospodarowanie terenu Parku Hutnik wraz z budową urządzeń rekreacyjnych – etap IV”, będącego częścią projektu „Poprawa infrastruktury zabytkowej Pływalni w Siemianowicach Śląskich wraz z tworzeniem atrakcyjnych przestrzeni miejskich dla rodzin z dziećmi – Park Hutnik”. Inwestycja…

Siemianowice Śląskie, Turystyka i Rekreacja

Strzał z… akustycznej armaty, czyli Park Akcji i Reakcji otwarty

Cylindry wypełnione cieczą różnej gęstości, tuby przez które można rozmawiać, akustyczna armata „strzelająca” sprężonym powietrzem, szalona huśtawka, czy „podniebna deskorolka” – to tylko niektóre z wyjątkowych atrakcji, które zostały 27.07 br. – oficjalnie – udostępnione najmłodszym mieszkańcom naszego miasta. Na terenie Siemianowickiego Centrum Kultury Park…

zaladuj-wiecej  Załaduj więcej

  Aktualnie w Metropolii

X
Skip to content