Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Na bieżąco

  Siemianowice Śląskie

Siemianowice Śląskie to miasto, które ma 25 km kw. powierzchni i mieszka w nim ponad 62 tysiące osób. W herbie miasta widnieje rybak i ryba, bo w średniowieczu była to osada rolniczo-rybacka. Sąsiadują z Katowicami, Będzinem, Chorzowem, Czeladzią, Wojkowicami i Piekarami Śląskimi.

W centrum miasta przy ul. Chopina znajduje się okazały Pałac Donnersmarcków, rodziny magnatów przemysłowych. W pamięci mieszkańców województwa śląskiego ród Donnersmarcków zapisał się jako ten, który swoją potęgę zbudował na tutejszym przemyśle. Obecnie za blisko 20 milionów złotych odzyskuje on swój dawny blask. Po remoncie ma się w nim znaleźć przestrzeń do organizowania warsztatów, koncertów, biblioteka z czytelnią, izba tradycji i restauracja z browarem w którym będzie warzone piwo.

W Siemianowicach Śląskich znajduje się wiodący w Polsce ośrodek, który zajmuje się kompleksowym leczeniem urazów oparzeniowych, czyli Centrum Leczenia Oparzeń. Od momentu otwarcia w placówce hospitalizowano ponad 14 tysięcy pacjentów. Działu tu największa w całym kraju pracownia hiperbarii tlenowej w której wykonano ponad 84 tysiące sesji hiperbarycznych. Metoda polega na wykorzystaniu w 100 % tlenu pod zwiększonym ciśnieniem. Pomaga ona w leczeniu gojenia i procesów naprawczych w przypadku ran oraz innych schorzeń tj. głuchota, obrzęki czy choroby związanej z niedotlenieniem tkanek.

W Siemianowicach Śląskich znajduje się również ponad 100-letnia kryta pływalnia. To prawdopodobnie najstarszy obiekt tego typu w całej Polsce. Atrakcją w mieście jest 18-dołkowe pole golfowe. Ci, którzy pasjonują się grą dżentelmenów mają tu do dyspozycji przestrzeń o powierzchni 40 hektarów.

Stąd pochodzi znany i ceniony polski aktor teatralny i filmowy, Krzysztof Globisz. W Siemianowicach Śląskich urodził się również znany w całym województwie śląskim wokalista i kompozytor, Józef Skrzek. Współpracował on z Czesławem Niemenem przy nagraniu albumów Niemen Vol. 1, Vol. 2, Strange Is the World i Ode to Venus. W Siemianowicach urodził się również jego młodszy brat Jan „Kyks” Skrzek, polski muzyk i kompozytor bluesowy. Identyfikował się on z kultura Górnego Śląska, w swojej twórczość bardzo często dotykał problemów mieszkańców tego regionu.

Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Siemianowic Śląskich jest Ratusz.

  Galeria/video

 Artykuły archiwalne

Gospodarka i Inwestycje, Siemianowice Śląskie

Modernizacja infrastruktury oświetleniowej w mieście

W wybranych punktach miasta zostaną wymienione 24 słupy oświetleniowe, które zostały uszkodzone wskutek kolizji drogowych. Słupy zlokalizowane są przy ulicach: Kolejowej, Zwycięstwa, Wyzwolenia, Chopina, Michałkowickiej oraz w ciągu ulic Żeromskiego i Bytomskiej. Wymiana obejmie między innymi demontaż zniszczonych słupów stalowych wraz z oprawą, montaż fundamentu…

Gospodarka i Inwestycje, Siemianowice Śląskie

Ruszyła termomodernizacja budynku MDK

W połowie czerwca rozpoczęto kompleksową termomodernizację budynku Młodzieżowego Domu Kultury im. dr. H. Jordana, położonego przy ul F. Chopina 2 w Siemianowicach Śląskich. To kolejna inwestycja miejska będąca efektem pozyskania przez gminę dofinansowania zewnętrznego. W tym przypadku realizacja projektu pn. „Niskoenergetyczne budynki użyteczności publicznej (MDK im….

Mieszkańcy, Siemianowice Śląskie

Ratownicy podziękowali prezydentowi

Prezydenta Rafała Piecha spotkała bardzo miła niespodzianka od siemianowickich ratowników medycznych . „Za okazaną pomoc, życzliwość, wsparcie naszych inicjatyw” – takie słowa znalazły się na w podziękowaniach, na których podpisali się chyba wszyscy siemianowiccy ratownicy. Podziękowania te mają specjalny charakter, bo dotyczą działań, które od…

Gospodarka i Inwestycje, Siemianowice Śląskie

Warsztaty dot. Strategii Rozwoju Miasta do 2030 r.

29 czerwca br. w godzinach 17.00 – 18.15 odbędą się warsztaty dotyczące aktualizacji Strategii Rozwoju Miasta Siemianowice Śląskie do 2030 roku. Poprowadzą je on-line przedstawiciele Fundacji Kreatywny Śląsk. Aby wziąć udział w spotkaniu należy się uprzednio zalogować. Join Zoom Meetinghttps://us02web.zoom.us/j/81927276367?pwd=ZTV0SE5ZSEF2RnMyVzVpL2pnNWZ5Zz09 Do udziału w warsztatach serdecznie…

zaladuj-wiecej  Załaduj więcej

  Aktualnie w Metropolii

X
Skip to content