Subscribe Now

Trending News

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Siemianowice Śląskie

Informacje

Na bieżąco

  Siemianowice Śląskie

Siemianowice Śląskie to miasto, które ma 25 km kw. powierzchni i mieszka w nim ponad 62 tysiące osób. W herbie miasta widnieje rybak i ryba, bo w średniowieczu była to osada rolniczo-rybacka. Sąsiadują z Katowicami, Będzinem, Chorzowem, Czeladzią, Wojkowicami i Piekarami Śląskimi.

W centrum miasta przy ul. Chopina znajduje się okazały Pałac Donnersmarcków, rodziny magnatów przemysłowych. W pamięci mieszkańców województwa śląskiego ród Donnersmarcków zapisał się jako ten, który swoją potęgę zbudował na tutejszym przemyśle. Obecnie za blisko 20 milionów złotych odzyskuje on swój dawny blask. Po remoncie ma się w nim znaleźć przestrzeń do organizowania warsztatów, koncertów, biblioteka z czytelnią, izba tradycji i restauracja z browarem w którym będzie warzone piwo.

W Siemianowicach Śląskich znajduje się wiodący w Polsce ośrodek, który zajmuje się kompleksowym leczeniem urazów oparzeniowych, czyli Centrum Leczenia Oparzeń. Od momentu otwarcia w placówce hospitalizowano ponad 14 tysięcy pacjentów. Działu tu największa w całym kraju pracownia hiperbarii tlenowej w której wykonano ponad 84 tysiące sesji hiperbarycznych. Metoda polega na wykorzystaniu w 100 % tlenu pod zwiększonym ciśnieniem. Pomaga ona w leczeniu gojenia i procesów naprawczych w przypadku ran oraz innych schorzeń tj. głuchota, obrzęki czy choroby związanej z niedotlenieniem tkanek.

W Siemianowicach Śląskich znajduje się również ponad 100-letnia kryta pływalnia. To prawdopodobnie najstarszy obiekt tego typu w całej Polsce. Atrakcją w mieście jest 18-dołkowe pole golfowe. Ci, którzy pasjonują się grą dżentelmenów mają tu do dyspozycji przestrzeń o powierzchni 40 hektarów.

Stąd pochodzi znany i ceniony polski aktor teatralny i filmowy, Krzysztof Globisz. W Siemianowicach Śląskich urodził się również znany w całym województwie śląskim wokalista i kompozytor, Józef Skrzek. Współpracował on z Czesławem Niemenem przy nagraniu albumów Niemen Vol. 1, Vol. 2, Strange Is the World i Ode to Venus. W Siemianowicach urodził się również jego młodszy brat Jan „Kyks” Skrzek, polski muzyk i kompozytor bluesowy. Identyfikował się on z kultura Górnego Śląska, w swojej twórczość bardzo często dotykał problemów mieszkańców tego regionu.

Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Siemianowic Śląskich jest Ratusz.

  Galeria/video

 Artykuły archiwalne

Mieszkańcy, Siemianowice Śląskie
Bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców

Tylko kilka dni pozostało do wzięcia udziału w bezpłatnym szkoleniu dla przedsiębiorców oraz pracowników ze współczesnych technik i metod sprzedaży w internecie. Szkolenie zostanie poprowadzone przez Macieja Westerowskiego Business Coaching, który posiada 20-letnie doświadczenie w koordynacji sprzedaży i marketingu firm usługowych, produkcyjnych i edukacyjnych. Uczestnicy…

Siemianowice Śląskie
Wybierz mądrze – 5 Liceum (Zespół Szkół Sportowych) to szkoła dla Ciebie

W ostatnich dniach przedstawialiśmy Państwu ofertę 5 Liceum Ogólnokształcącego, które działa w Zespole Szkół Sportowych. Dziś czas na małe podsumowanie. Oferta edukacyjna na przyszły rok szkolny: • profil humanistyczny: przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym to historia, język polski, język angielski. Profil przeznaczony dla uczniów chcących…

Mieszkańcy, Siemianowice Śląskie
Nabór na stanowiska inspektora i podinspektora w Wydziale Geodezji

Prezydent Miasta Siemianowice Śląskie ogłasza nabór na stanowisko inspektora w Wydziale Geodezji Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie. Zakres zadań wykonywanych na tym stanowisku, to: weryfikacja zbiorów danych i materiałów stanowiących wyniki prac geodezyjnych przekazywanych przez wykonawców do zasobu i uzupełnianie baz danych BDOT500, GESUT oraz EGIB,…

zaladuj-wiecej  Załaduj więcej

  Aktualnie w Metropolii

Skip to content