Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Na bieżąco

  Świerklaniec

Świerklaniec to gmina w powiecie tarnogórskim w której na powierzchni 44,3 km kw. mieszka blisko 12 tysięcy osób. Sąsiaduje z Miasteczkiem Śląskim, Tarnowskimi Górami, Radzionkowem, Piekarami Śląskimi, Bobrownikami i gminą Ożarowice.

Park w Świerklańcu stylizowany jest na angielski Hyde Park. Możemy zobaczyć w nim przepiękny Pałac Kawalera, stary kościołek oraz zabytkowe rzeźby. Tak zwany „Mały wersal” został wybudowany przez najbogatszego niegdyś przedsiębiorcę ówczesnej Europy Guido Henckel von Donnersmarcka dla jego wielkiej miłości, Blanki de Paiva. Było w nim blisko 100 pomieszczeń i sześć apartamentów. Co ważne, para sporo inwestowała w Górny Śląsk. Własnością Guido Henckel von Donnersmarcka były m.in. huta „Donnersmarck” i kopalnia „Guido” w Zabrzu, kopalnia „Śląsk” w Chropaczowie czy kopalnia „Andaluzja” w Piekarach Śląskich. Był on pierwszym założycielem na Górnym Śląsku spółki akcyjnej „Śląskie Kopalnie i Cynkownie”. Z kolei w pobliżu Kalet wybudował celulozownię, a później papiernię.

Z całego zespołu rezydencji von Donnersmarcków „Dom Kawalera” pozostał urokliwy park, który zachował swój dawny charakter oraz jedna zabytkowa budowla, która ocalała od zniszczenia w 1945 roku przez armię radziecką.

W Świerklańcu w miejscu dawnej kopalni odkrywkowej piasku powstał zalew Nakło-Chechło. Jest on jednym z najczęściej odwiedzanych akwenów wodnych na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To miejsce, gdzie w upalne dni można spotkać wielu mieszkańców Metropolii.

Do dziś w świerklanieckim parku Hubertus odbywa się impreza związana z polowaniami. Jest to gonitwa za symbolicznym lisem, specjalny wyścig chartów i pokaz sokolnika.

Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Świerklańca jest Pałac Kawalera.

  Galeria/video

 Artykuły archiwalne

Gospodarka i Inwestycje, Świerklaniec

Obwodnica Nakła Śląskiego i Świerklańca program inwestycji podpisany

26 czerwca w Urzędzie Gminy Świerklaniec gościł wiceminister infrastruktury Rafał Weber, który podpisał program inwestycji dla budowy obwodnicy miejscowości Nakło Śląskie i Świerklaniec. Droga powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Podpisany przez ministra dokument określa cele i priorytety inwestycyjne w…

Mieszkańcy, Świerklaniec

Wspólna inicjatywa samorządów: Nowy ambulans dla szpitala

Nowy ambulans wraz z wyposażeniem medycznym został zakupiony dzięki wspólnej inicjatywie Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach oraz gmin powiatu, w tym Gminy Świerklaniec. 23 czerwca nastąpiło oficjalne przekazanie pojazdu, który wesprze Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy w Tarnowskich Górach. Przekazanie karetki odbyło się przed główną siedzibą Starostwa…

zaladuj-wiecej  Załaduj więcej

  Aktualnie w Metropolii

X
Skip to content