Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Na bieżąco

  Świerklaniec

Świerklaniec to gmina w powiecie tarnogórskim w której na powierzchni 44,3 km kw. mieszka blisko 12 tysięcy osób. Sąsiaduje z Miasteczkiem Śląskim, Tarnowskimi Górami, Radzionkowem, Piekarami Śląskimi, Bobrownikami i gminą Ożarowice.

Park w Świerklańcu stylizowany jest na angielski Hyde Park. Możemy zobaczyć w nim przepiękny Pałac Kawalera, stary kościołek oraz zabytkowe rzeźby. Tak zwany „Mały wersal” został wybudowany przez najbogatszego niegdyś przedsiębiorcę ówczesnej Europy Guido Henckel von Donnersmarcka dla jego wielkiej miłości, Blanki de Paiva. Było w nim blisko 100 pomieszczeń i sześć apartamentów. Co ważne, para sporo inwestowała w Górny Śląsk. Własnością Guido Henckel von Donnersmarcka były m.in. huta „Donnersmarck” i kopalnia „Guido” w Zabrzu, kopalnia „Śląsk” w Chropaczowie czy kopalnia „Andaluzja” w Piekarach Śląskich. Był on pierwszym założycielem na Górnym Śląsku spółki akcyjnej „Śląskie Kopalnie i Cynkownie”. Z kolei w pobliżu Kalet wybudował celulozownię, a później papiernię.

Z całego zespołu rezydencji von Donnersmarcków „Dom Kawalera” pozostał urokliwy park, który zachował swój dawny charakter oraz jedna zabytkowa budowla, która ocalała od zniszczenia w 1945 roku przez armię radziecką.

W Świerklańcu w miejscu dawnej kopalni odkrywkowej piasku powstał zalew Nakło-Chechło. Jest on jednym z najczęściej odwiedzanych akwenów wodnych na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To miejsce, gdzie w upalne dni można spotkać wielu mieszkańców Metropolii.

Do dziś w świerklanieckim parku Hubertus odbywa się impreza związana z polowaniami. Jest to gonitwa za symbolicznym lisem, specjalny wyścig chartów i pokaz sokolnika.

Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Świerklańca jest Pałac Kawalera.

  Galeria/video

 Artykuły archiwalne

Mieszkańcy, Świerklaniec

Śląska Akademia Senior@ – bezpłatne szkolenia komputerowe dla Seniorów

Gmina Świerklaniec przystąpiła do projektu Śląska Akademia Senior@, czyli bezpłatnych szkoleń komputerowych dla Seniorów powyżej 65 roku życia. W trosce o bezpieczeństwo szkolenia odbędą się zdalnie (on-line). Serdecznie zapraszamy do udziału Seniorów z gminy Świerklaniec. Po ukończeniu kursu Seniorzy na własność otrzymają tablet. Podczas szkoleń…

Mieszkańcy, Świerklaniec

Uwaga na oszustów, którzy naciągają na fotowoltaikę. Apel do mieszkańców

Do Urzędu Gminy wpłynęła informacja, że na terenie sołectwa Orzech po domach krążą osoby z firmy wykonującej instalacje fotowoltaiczne, które rzekomo dofinansowywane są ze środków Urzędu Marszałkowskiego. Osoby te twierdzą, że współpracują z gminą Świerklaniec, co nie jest prawdą. Informujemy, że gmina Świerklaniec zakończyła już…

Kultura, Świerklaniec

Do końca lipca można zgłaszać kandydatury do nagrody „Gracja”

Do 31 lipca 2020 r. można zgłaszać kandydatury do nagrody gminy Świerklaniec za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. „Gracja” zostanie wręczona we wrześniu podczas uroczystej Sesji Rady Gminy. „Gracja” to doroczna nagroda gminy Świerklaniec przyznawana za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej,…

Gospodarka i Inwestycje, Świerklaniec

ARiMR: Szkolenie online z „Modernizacji gospodarstw obszar D”

Śląski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaprasza na spotkanie informacyjno-promocyjne dotyczące poddziałania 4.1.3 Modernizacja gospodarstw rolnych obszar D w ramach PROW 2014-2020, które odbędzie się 28 maja 2020 roku o godzinie 11:00. Spotkanie odbędzie się online. ARiMR obserwując duże zainteresowanie poddziałaniami w ramach…

zaladuj-wiecej  Załaduj więcej

  Aktualnie w Metropolii

X
Skip to content