image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Mikołowski festiwal podróżniczy Rajzefiber na dobre wpisał się w mapę kwietniowych wydarzeń w mieście. Jego trzecia edycja potrwa 3 dni: od 12 do 14 kwietnia.

Już pierwszy dzień festiwalu czyli piątek rozpocznie się prawdziwie mocnym akcentem. Będzie to spotkanie z Kamilą Kielar – podróżniczką trzykrotnie nominowaną i dwukrotnie wyróżnianą na „Kolosach” (jednym z największych festiwali podróżniczych w Polsce i Europie). Kamila opowie o czymś zupełnie ekstremalnym, czyli samotnej wyprawie kajakiem morskim po Pacyfiku. A była to wyprawa w poszukiwaniu najrzadszego typu niedźwiedzi na świecie, tak zwanych niedźwiedzi duchów. Można śmiało założyć, że będzie to opowieść mrożąca krew w żyłach, ale i  inspirująca. Mówiąc o Kamili Kielar warto wspomnieć, że była także nominowana do nagrody National Geographic Traveler i wyróżniona nagrodą im. Tonego Halika. Jest także laureatką outdoorowych konkursów fotograficznych w USA i Kanadzie, więc podczas prezentacji na pewno będzie na co popatrzeć.

Stałym punktem Mikołowskiego Festiwalu Rajzefiber są góry oraz walka z samym sobą i swoimi słabościami. Będzie można to zobaczyć na wielokrotnie nagradzanym filmie „Pod ciężarem wolności”, który opowiada o życiu tragarzy w Tatrach Wysokich. Pierwszy dzień zamknie Miłka Raulin, która opowie o podróży po Koronę Ziemi.

Drugi dzień festiwalowy rozpocznie się pięknym i przejmującym filmem „Blue Heart”, opowiadającym o ostatnich dzikich rzekach na Bałkanach i walce lokalnej ludności o utrzymanie ich w naturalnym stanie. O 18.00 podróżnik i fotograf Kuba Rybicki zabierze uczestników w magiczną podróż po zamarzniętym Jeziorze Bajkał. Nie będzie to zwykła podróż, bo… na rowerze. Kuba Rybicki jest autorem książki „Po Bajkale”, stałym współpracownikiem magazynów i portali podróżniczych.

Na deser dwudniowych spotkań w Miejskiej Bibliotece Publicznej spotkanie z Rafałem Fronią, czołowym polskim himalaistą, który opowie o Anatomii Góry. Będzie to opowieść o człowieku w górach,  życiu tam, o tym, co nas spotyka, czego się boimy i dlaczego spędzamy tam długie miesiące.
O książce i o tym jak zdobywano zimą K2. Dlaczego się nie udało… i wiele, wiele więcej. Ostatniego dnia festiwalu, w niedzielę 14 kwietnia organizatorzy zapraszają na Leśną Szarańczę, czyli czwarte Grand Prix Biegatonu. Baza zawodów usytuowana będzie przy salonie KIA -ETRANS na ul. Leśnej w Łaziskach Górnych. Biuro zawodów otwarte będzie od godziny 9.00, a start zaplanowano na 11:00. Jak co roku przygotowana będzie trasa dla biegaczy i kijkarzy. Podczas zawodów organizowane będą gry i zabawy dla dzieci, przygotowane będzie także małe zaplecze gastronomiczne. Podczas wydarzenia wspierać będziemy akcję charytatywną poświęconą będzie wsparciu i promocji fantastycznych, uśmiechniętych dzieci Antosia i Łucji Sojka z Łazisk Górnych, którzy na co dzień walczą z ciężkimi chorobami genetycznymi (https://www.facebook.com/AntosSojka/).

Niech wszystkim udzieli się Rajzefiber.