image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Od poniedziałku, 10 czerwca, w rozkładzie jazdy Kolei Śląskich nowe połączenia, finansowane przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Po czerwcowej korekcie, oprócz kursujących już ośmiu pociągów na trasie Gliwice-Katowice-Dąbrowa Górnicza Ząbkowice oraz jednego pomiędzy Katowicami i Tarnowskimi Górami, które od czerwca zostały objęte dofinansowaniem Metropolii, pojawiły się cztery dodatkowe połączenia, również dofinansowywane przez Metropolię – po dwa na trasach Tychy Lodowisko-Katowice i Tarnowskie Góry-Katowice.

Pasażerowie z większej liczby połączeń pomiędzy Gliwicami, Katowicami i Dąbrową Górniczą korzystają już od grudnia 2018 roku. Na tej najbardziej popularniej trasie Metropolia dofinansowuje od 10 czerwca osiem kursów uruchamianych w dni robocze.

Od 10 czerwca na tory wyjechały cztery kolejne pociągi – po dwa na trasach Katowice-Tarnowskie Góry (jedno dodatkowe połączenie zostało uruchomione w grudniu) i Katowice-Tychy Lodowisko. Metropolia finansuje zatem łącznie 13 połączeń. Ich liczba wzrośnie do 15 na początku września, kiedy na trasie Katowice-Tychy Lodowisko pojawią dwa kolejne połączenia kursujące w dni robocze od poniedziałku do piątku.

Dodatkowe kursy są realizowane w dni robocze zarówno w godzinach porannych, jak i późnopopołudniowych. To ułatwia podróżnym zarówno dojazd do pracy czy do szkoły oraz powrót do domu.

Kilka pociągów zaplanowano pomiędzy porannymi i popołudniowymi godzinami szczytu tak, aby zmniejszyć odstępy pomiędzy poszczególnymi kursami, co nie tylko zwiększa możliwości podróżowania, ale podnosi również atrakcyjność oferty kolejowej na obszarze Metropolii.

Uruchomienie dodatkowych pociągów to efekt porozumienia dotyczącego METROBILETU, czyli wspólnego biletu na autobusy, tramwaje, trolejbusy i pociągi na terenie Metropolii. Zostało ono zawarte w październiku 2018 r. przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię i Województwo Śląskie.