image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Jak przekonać do poznawania do lektur? Zachęcić do czytania w nietypowy sposób, przybliżając jednocześnie epokę, w której powstała. Tak było w Bytomiu podczas 8. Narodowego Czytania. 

Akcja skierowana była  przede wszystkim do uczniów bytomskich szkół. Chcąc przybliżyć im zaproponowane przez parę prezydencką nowele, organizatorzy starali się tę imprezę urozmaicić. Dlatego podczas Narodowego Czytania w Miejskiej Bibliotece Publicznej były etiudy teatralne, występy muzyczne oraz wystawa dotycząca autorów nowel. Zawierała ona fotografie, notki biograficzne czy ciekawostki z życia codziennego. Czytanie odbyło się w scenerii nawiązującej do przełomu XIX i XX wieku.

Zaproponowane przez parę prezydencką nowele czytali m.in. prezydent Mariusz Wołosz, wiceprezydent Adam Fras, artyści Opery Śląskiej – Joanna Kściuczyk-Jędrusik i Zbigniew Wunsch, a także harcerze i uczniowie bytomskich szkół.

Czytano następujące lektury: Dobra pani Elizy Orzeszkowej; Dym Marii Konopnickiej, Katarynka Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) Brunona Schulza, Orka Władysława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… Stefana Żeromskiego, Sachem Henryka Sienkiewicza, Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.