image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Gra miejska, wystawa oraz spacer edukacyjny po miejscach związanych z powstaniami śląskimi i działalnością polskich organizacji społeczno – kulturalnych w latach 1919 i 1922 – to wszystko złoży się na happening historyczny, który odbędzie się 27 września o 11.00 na bytomskim Rynku.

Happening ma przybliżyć zainteresowanym nie tylko miejsca związane z działalnością Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, a też zwyczaje i życie codzienne Górnoślązaków. Na wydarzenie składać się będzie gra edukacyjna „Gramy w Powstania” oraz gra miejska, podczas której uczestnicy zmierzą się z m.in. z projektowaniem plebiscytowego plakatu, szyciem powstańczej opaski i śpiewaniem pieśni.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa przygotowana przez Muzeum Powstań Śląskich „Śląsk – droga do Niepodległej”, ukazująca Powstania Śląskie i plebiscyt, najważniejsze wydarzenia w historii regionu, które doprowadziły do powrotu części Górnego Śląska do Polski. 

W ramach imprezy będzie też można zwiedzać wystawę Muzeum Górnoślaskiego „Na rozdrożu… Życie codzienne Górnoślązaków w okresie Powstań Śląskich i plebiscytu”. Nie zabraknie też spaceru edukacyjnego po historycznych miejscach Bytomia z lat 1919-1922. Tego dnia na ulicach Bytomia przeprowadzona zostanie sonda uliczna pod hasłem: Co wiesz o wydarzeniach w Bytomiu z lat 1919-1922?

Imprezę organizuje Muzeum Powstań Śląskich we współpracy z Becekiem, Muzeum Górnośląskim, Instytutem Pamięci Narodowej oraz Górnośląskim Towarzystwem Historycznym.

 Patronat nad imprezą objął prezydent Mariusz Wołosz.