image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

400 tys. zł na zakup nowej karetki wraz z wyposażeniem przekazał Wojewódzkiemu Pogotowiu Ratunkowemu w Katowicach wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Pojazd przeznaczony będzie do obsługi mieszkańców Bytomia.

Dotacja pochodzi z ogólnopolskiego „Programu wymiany ambulansów”, dzięki któremu do stacji pogotowia ratunkowego w całym kraju do końca października trafi 200 nowoczesnych karetek. Do dyspozycji bytomskiego oddziału Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego są 4 pojazdy ratunkowe. Najstarsza ma już 6 lat i ponad 300 km przebiegu. Po wymianie na nowszą stanie się ambulansem rezerwowym.

W nowym pojeździe ratownicy będą mieli nowocześniejsze wyposażenie, m.in. defibrylatory i krzesełko kardiologiczne.

Jak podaje ministerstwo zdrowia: ambulanse medyczne wyjeżdżają do pacjentów bardzo często – w sumie około 3,2 mln razy rocznie, co daje średnio prawie 6 wyjazdów na jedną karetkę w ciągu doby. Są one  niejednokrotnie realizowane w warunkach ekstremalnych bądź w trudno dostępnym terenie. Przez to karetki ulegają uszkodzeniom i szybkiemu zużyciu. Przyjmuje się, że zasadna jest ich wymiana już po 5 latach użytkowania. Polskim pacjentom do tej pory służyły nawet kilkunastoletnie karetki. Co trzeci ambulans w Polsce ma 6 lat lub więcej. Po zakończeniu wymiany w ramach programu, średni wiek pojazdu funkcjonującego w systemie spadnie o 30 miesięcy.  Z „Programu wymiany ambulansów” skorzystają mieszkańcy wszystkich województw – nowoczesne ambulanse trafią do stacji ratownictwa medycznego w całej Polsce. Kwota dofinansowania to 400 tys. zł na karetkę, co pozwoli na zakup nowoczesnych pojazdów przystosowanych do funkcjonowania w systemie ratownictwa medycznego. Budżet programu w 2019 roku wyniesie prawie 80 mln zł.