image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Nowoczesne, funkcjonalne, ekonomiczne, ale przede wszystkim dające poczucie komfortu hokeistom, hokeistkom, amatorom łyżwiarstwa i kibicom. Takie będzie nowe lodowisko, które powstanie w Bytomiu przy ul. Pułaskiego. Prace budowlane już się rozpoczęły, a do końca tego roku nad płytą lodowiska ma stanąć dach.

Prace związane z budową nowego lodowiska w Bytomiu idą pełną parą. W czerwcu br. podpisana została umowa realizacji inwestycji, a niespełna miesiąc później rozpoczęto rozbiórkę starej hali. Dzisiaj po „Stodole” nie ma już śladu, a wykonawca – konsorcjum firm Meritum Grupa Budowlana i PPiU „Concret” – po uzyskaniu pozwolenia na budowę 19 września, przystąpił do prac budowlanych. Obecnie powstają fundamenty nowego lodowiska, a do końca roku – jeśli pogoda pozwoli – istnieje duże prawdopodobieństwo, że tafla lodowiska będzie zadaszona.

– Tempo prac przy ul. Pułaskiego jest imponujące. W tej chwili powstają fundamenty nowego lodowiska, za kilka tygodni zostaną postawione słupy konstrukcji dachu – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. – Jeśli dynamika prac na placu budowy się utrzyma, w 2021 roku miłośnicy łyżwiarstwa i nasze drużyny hokejowe będą mogli realizować swoje pasje i trenować w nowoczesnym obiekcie.

Lodowisko dla hokejowych mistrzów i widzów
Główna konstrukcja nośna bytomskiego lodowiska będzie wykonana w technologii żelbetowej. Dach ma być wsparty na dźwigarach z drewna klejonego, a elewacja zostanie wykonana z płyt warstwowych. Istniejący budynek szatniowo-administracyjny zostanie nie tylko zmodernizowany, ale przede wszystkim wkomponowany w nowy obiekt i będzie stanowić z nim jedną całość.

Nowa hala lodowiska pomieści ponad 1400 widzów. Będzie miała 11 szatni z węzłami sanitarnymi dla drużyn młodzieżowych (łącznie dla ponad 180 osób), a także gości, trenerów oraz pierwszej drużyny męskiej i żeńskiej. Ponadto w obiekcie będzie znajdować się również: strefa VIP, punkt gastronomiczny, lokale administracyjne, sala konferencyjna oraz pomieszczenia, które można wykorzystać na saunę czy siłownię. Obiekt będzie spełniał również wymogi Polskiego Związku Hokeja na Lodzie związane z transmisją meczów hokejowych dzięki usytuowaniu stanowisk kamer i komentatorów telewizyjnych oraz pomieszczeń dla spikerów i dziennikarzy prasowych.

Hala przy Pułaskiego będzie spełniała także wymogi bezpieczeństwa. Oprócz monitoringu i pomieszczeń dla służb odpowiedzialnych za utrzymanie bezpieczeństwa w hali, zaplanowano również lokale dla policji i straży pożarnej w bezpośrednim sąsiedztwie koordynatora ds. bezpieczeństwa.

Przed budynkiem lodowiska powstanie około 120 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych oraz autokarów, nowe dojazdy, układ dróg wewnętrznych wokół hali oraz plac manewrowy pełniący funkcję drogi pożarowej.

Przypomnijmy, że prace prowadzone są na lodowisku w taki sposób, aby umożliwić ciągłość użytkowania istniejącej tafli lodowiska w sezonie.

Nowoczesny obiekt za 40 mln zł

Nowa hala lodowiska, która będzie kosztować około 40 mln (z czego 15 mln zł to środki pozyskane przez miasto w ramach dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki) będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów w naszym regionie. Planowany termin ukończenia inwestycji to koniec września 2021 roku.