image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Co o ubiegłorocznej edycji Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego myślą mieszkańcy? Jakie mają pomysły na ulepszenie tego przedsięwzięcia? Na te i wiele innych pytań związanych z zaangażowaniem bytomian w sprawy miasta rozmawiano podczas wczorajszego (30 stycznia) spotkania w ratuszu.

Budżet obywatelski to inicjatywa, którą będziemy kontynuować, dlatego ważne jest, by z każdą koleją edycją robić to lepiej. Chcieliśmy poznać opinie bytomian, bo to od ich pomysłów, zaangażowania zależy dynamika i powodzenie całego przedsięwzięcia – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta. 

Podczas spotkania uczestnicy spotkania otrzymali kwestionariusze ankiety, w których zawarto szereg pytań dotyczących m.in. tego, skąd czerpali informacje o Bytomskim Budżecie Obywatelskim, a także czym kierowali się głosując na konkretne projekty. I tak pojawiły się postulaty, aby wydłużyć czas na konsultacje z jednostkami miejskimi  złożonych projektów, a także utworzyć punkt, w którym mieszkańcy chcący złożyć wniosek mogliby sprawdzić stan prawny nieruchomości czy zgodność z planem zagospodarowania przestrzennego.

Wśród propozycji mieszkańców znalazły się także te dotyczące podziału środków na dzielnice lub uzależnienie przyznanej kwoty od liczby mieszkańców danego rejonu. Pojawiły się też pomysły jak dotrzeć do bytomian  i zachęcić  ich do włączenia się w realizację BO Bytom. Kluczową rolę mogliby odegrać animatorzy w poszczególnych dzielnicach, np. bytomscy radni, którzy byliby ambasadorami inicjatywy zachęcającymi mieszkańców do współpracy w lokalnych gronach i łączenia mniejszych projektów w jeden duży. 

Zdaniem większości uczestników, w kolejnych edycjach BO Bytom należy rozważyć podział środków na duże  projekty ogólnomiejskie oraz  mniejsze inicjatywy dzielnicowe, a także wydzielenie z ogólnej puli kwot na projekty społeczne. Pojawiły się także opinie, by zrezygnować z głosów składanych w imieniu nieletnich.

Przypomnijmy, że ubiegłoroczna edycja  Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego  cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.  Mieszkańcy zgłosili ponad 60 projektów, a w samym głosowaniu udział wzięło prawie 27 tysięcy osób, z czego 22,5 tysiąca osób zagłosowało elektronicznie (pozostali tradycyjnie poprzez karty do głosowania).

Zwycięskie projekty wybrane przez bytomian w 2019 roku

#BO_Rozbark – nowoczesne, bezpieczne, pełnowymiarowe, oświetlone boisko ze sztuczną nawierzchnią na stadionie GKS Rozbark przy ul. Chorzowskiej 12. Zagłosowało:  3477 bytomian.

6 dla Stroszka: nowe place zabaw, siłownia plenerowa i wybieg dla psów. Zagłosowało:1791 osób. W ramach projektu powstaną dwa place zabaw przy ul. Gwarków Tarnogórskich oraz przy ul. Hlonda, ścianka do graffiti przy ul. Strzelców Bytomskich (wzdłuż ul. Sikorskiego), siłownia na wolnym powietrzu przy Szkole Podstawowej nr 32, dwa wybiegi dla psów – u zbiegu ul. Strzelców Bytomskich i Sikorskiego oraz przy ul. Hlonda. Będą też miejsca wypoczynkowe i rekreacyjne dla dzieci i dorosłych przy ul. Hlonda, nasadzone zostaną drzewa, usypana zostanie górka dla miłośników jazdy na sankach. Koszt tej inwestycji to ok. 1 mln zł.

Projekt społeczny – Bytom miastem karate. Zagłosowało: 68 osób. Projekt ten jest przykładem  tego, że szansę na realizację mają także mniejsze inicjatywy skierowane do konkretnej grupy odbiorców – w tym wypadku, entuzjastów karate.