image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Są jeszcze wolne miejsca w Programie Ograniczania Niskiej Emisji, w ramach którego można składać wnioski na wymianę starego systemu ogrzewania. To informacja dla tych mieszkańców, którzy są na etapie planowania wymiany przestarzałych pieców na ogrzewanie proekologiczne.


Są wolne miejsca na:

  •  zakup i montaż pieca na paliwo stałe (ekogorszek) z automatycznym podajnikiem klasy 5 i ecodesing, gdzie maksymalna kwota dofinansowania wynosi 7 200 zł, zarówno w domkach jednorodzinnych, jak i w zabudowie wielorodzinnej,
  •  zakup i montaż pieca na paliwo stałe (biomasę – pelet ) z automatycznym podajnikiem klasy 5 i ecodesing, gdzie maksymalna kwota dofinansowania wynosi 7 200 zł, w zabudowie jednorodzinnej,
  • podłączanie lokalu mieszkalnego do ogrzewania miejskiego (nitki ciepłowniczej),  gdzie maksymalna kwota dofinansowania wynosi 3 600 zł,
  • zakup i montaż ogrzewania elektrycznego, gdzie maksymalna kwota dofinansowania wynosi 3 600 zł, w ramach lokalu mieszkalnego,
  • zakup i montaż paneli solarnych podgrzewających wodę do celów użytkowych  – inwestycja dla domów jednorodzinnych.

Nie ryzykuj – zmień ogrzewanie na bezpieczne

Z dotacji  mogą skorzystać także lokatorzy budynków, które  zostały przyłączone do miejskiej nitki ciepłowniczej, ale nie wszyscy mieszkańcy zdecydowali się zastąpić piece centralnym ogrzewaniem. Przykładem może być rodzina, która pomimo podłączenia całego bloku do nitki ciepłowniczej zdecydowała się pozostać przy piecach węglowych. Dopiero w momencie, kiedy w starej instalacji doszło do ulatniania się czadu,  rodzina  podjęła decyzję o likwidacji starych pieców – mówi Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska.
Duże zainteresowanie kotłami gazowymi

Do końca lutego do urzędu wpłynęło 408 wniosków o dofinansowanie. Z największym zainteresowaniem w ramach PONE spotkały się inwestycje polegające na montażu ogrzewania gazowego. Zarówno w przypadków domów jednorodzinnych, jak i mieszkań, wyczerpaliśmy już limit, ale warto złożyć wniosek, bo będziemy się starać przesunąć wolne środki na ten cel – mówi Wojciech Bryś. Pierwsza edycja programu zakończy na przełomie maja i czerwca. Do 30 czerwca wszystkie dofinansowane inwestycje muszą być zostać odebrane.
Mieszkaniec jako inwestor

Ponieważ PONE to program, na którego realizację gmina Bytom pozyskała środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, trzeba spełnić konkretne wymogi formalne. Dlatego też wykonawcy inwestycji, czyli firmy budowlane muszą być sprawdzone pod kątem ich działalności, referencji, jakości montowanych urządzeń.
  W przypadku inwestorów, czyli mieszkańców, którzy zdecydowali się wymienić system ogrzewania, sprawdzane są kwestie związane z tytułem prawnym do nieruchomości. Ponadto na koszt mieszkańca wykonywany jest uproszczony audyt energetyczny. To mieszkańcy wybierają firmy, które wykonują inwestycję oraz decydują, jakie urządzenia chcą montować w swoich domach – mówi Wojciech Bryś.  Zaznaczamy, że proces inwestycji w niektórych przypadkach może wymagać zezwolenia na budowę, jednakże jest to wymóg prawny.
Ważne jest, żeby firma, której chcemy zlecić montaż nowego urządzania grzewczego była na liście firm do wyboru. W każdej chwili można taki podmiot zgłosić do programu. Zachęcamy do zapoznania się z programem i spotkania z konsultantem zwłaszcza tych mieszkańców, którzy posiadają przestarzałe piece. Zgodnie z zapisami tzw. uchwały antysmogowej, do końca 2021 roku użytkownicy kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat mają obowiązek wymienić je na ekologiczne systemy grzewcze np. niskoemisyjne kotły grzewcze V klasy.
Masz pytania?

Informacji na temat PONE udzielają operatorzy
kom. +48 570 700 606 – Operator
kom. +48 792 243 029 – do POK
kom. +48 794 243 787 – Operator
e-mail: niskaemisja@ekoscan.pl, bytom@ekoscan.pl

Można też przyjść do Urzędu Miejskiego przy ul. Parkowa 2 do pok. nr 213, w poniedziałki od 12.00 do 17.00, w czwartki od 10.00 do 15.00 lub też skontaktować się z pracownikami Wydziału Inżynierii Środowiska pod nr tel. 32 283 63 41/71.

Źródło: UM Bytom