image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Solidarność i odpowiedzialność to dziś słowa często pojawiające się w mediach. Trzecie najczęściej pojawiające się słowo to wdzięczność – wszystkim służbom, które dziś stoją na pierwszej linii walki z koronawirusem. Obok lekarzy, pielęgniarek, policji, kierowców komunikacji publicznej czy sprzedawców w sklepach, są nimi także pracownicy firm odbierających odpady.

Oni nie mogą pracować zdalnie, nie mogą zejść ze służby. Dlatego pamiętajmy także o nich, a nasza wdzięczność dla nich niech wyraża się odpowiedzialnym podejściem do sposobu postępowania z odpadami.

Poniżej prezentujemy kilka bardzo ważnych wskazań jak należy postępować w tym szczególnym czasie z odpadami, które pozwolą nam wszystkim zachować niezbędne wymogi w zakresie bezpieczeństwa.

I. Wyrzucamy odpady tylko w workach

Pamiętajmy, by wyrzucane odpady szczelnie zamykać poprzez ich umieszczanie w workach, które następnie zawiązujemy. Niestety w Sławkowie w ostatnich dniach nadal są osoby, które nie dość, że wyrzucają odpady bezpośrednio poprzez opróżnianie wiaderek, to jeszcze niektórzy robią to wyrzucając odpady bezpośrednio na ziemię!

II. Odpowiednio postępujemy ze środkami ochrony osobistej

Zużyte produkty takie jak chusteczki, rękawiczki czy maseczki należy zapakować do foliowej torebki i dopiero wtedy wyrzucić je do pojemnika na odpady zmieszane. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko przekazania wirusa kierowcom śmieciarek i ładowaczom. Wychodząc ze sklepów zużyte rękawiczki umieszczamy w torebce foliowej, a następnie wrzucamy do kosza ulicznego lub kosza przy placówce handlowej – niedopuszczalne jest ich wyrzucanie na ziemię!

III. Zmniejszamy objętość odpadów

Wszystkie odpady których objętość da się zmniejszyć zgniatamy (butelki, opakowania z tworzyw sztucznych, kartony po napojach) lub składamy na mniejsze (opakowania papierowe i kartony należy złożyć). Im mniejsza objętość odpadów tym pojemniki będą się wolniej zapełniać, a śmieciarki będą mniej przeciążone.

IV. Ograniczamy zakupów mebli i prac remontowo-budowlanych

Kwarantanna, czy przebywanie w domach celem ograniczania kontaktów z innymi, to niestety nie jest czas na wiosenne porządki czy remonty! Należy ograniczyć wizyty w sklepach budowlanych czy meblowych i powstrzymać się na jakiś czas od prac generujących odpady wielkogabarytowe. Ewentualne ograniczenia w odbiorze śmieci, w pierwszej kolejności dotyczyć będą właśnie wielkogabarytów. Mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej nie mają prawa pozbywać się odpadów wielkogabarytowych poprzez ich ustawianie pod stanowiskami kontenerowymi – zbiorka odpadów będzie odbywać się w wyznaczonych terminach bezpośrednio spod posesji – każdy kto nie będzie się stosował do określonych zasad będzie podlegał karze finansowej.

V. Odpady umieszczamy tylko w kontenerach i pojemnikach na odpady

Niedopuszczalnym jest wyrzucanie odpadów do innego miejsca jak tylko do kontenera czy pojemnika na odpady! Nie wyrzucamy odpadów na chodniki, czy place – jeśli widzimy, że pojemnik się przepełnia, skorzystajmy z innego w innej lokalizacji!

VI. Kosze uliczne służą tylko do pozbywania się odpadów „wyrzucanych z ręki”

Kategorycznie nie wolno nam umieszczać w koszach ulicznych, znajdujących się przy chodnikach czy przystankach, odpadów komunalnych wytworzonych w naszych domach! Kosze uliczne służą tylko do wyrzucania odpadów wytworzonych poza domem, tzw. wyrzucanych z ręki (np. butelka po napoju, puste opakowanie po papierosach, czy papierek po cukierku). Wyrzucając odpady z gospodarstw domowych do koszy ulicznych nie tylko łamiemy prawo i narażamy się na konsekwencje karne, ale także narażamy na zranienie pracowników zespołu ds. zieleni i utrzymania czystości, którzy codziennie dbają o porządek w naszym mieście.

VII. Robimy przemyślane zakupy

Strach bywa złym doradcą przy zakupach. Sklepy wciąż działają i będą działać, a część nieprzemyślanych zakupów trafi niestety do kosza. W najbliższym czasie warto zwrócić szczególną uwagę na rozsądne decyzje zakupowe, aby nie wyrzucać więcej niż zazwyczaj! W ostatnich dniach obserwujemy duże ilość wyrzucanej żywności, w tym chlebów!

VIII. Kompostujemy

Kolejną frakcją, której odbiór w przypadku przeciążenia systemu może zostać ograniczony, są bioodpady. Warto, aby właściciele nieruchomości jednorodzinnych pomyśleli o zagospodarowaniu odpadów zielonych we własnym zakresie poprzez ich umieszczanie w przydomowych kompostownikach.

IX. Parkujemy z głową

Pamiętajmy, by nie blokować samochodami dojazdu do stanowisk kontenerowych na odpady i zapewnić możliwość dostępu do pojemników tak, by śmieciarki miały do nich swobodny dojazd. Samochód odbierający nasze odpady waży ponad 20 ton i musi mieć odpowiednie warunki do dojazdu. Niewłaściwe parkowanie to niepotrzebne stwarzanie dodatkowego ryzyka sanitarnego, które może wystąpić w przypadku, gdy odpady nie zostaną odebrane.

X. Segregujemy

Pamiętajmy, że nadal powinniśmy segregować odpady. Mając na względzie bezpieczeństwo i komfort mieszkańców od 1 kwietnia Gminny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych znacznie wydłużył swoje godziny otwarcia. Możemy tam przekazać dużą część odpadów problemowych, w tym przede wszystkim odpady niebezpieczne jak akumulatory, baterie, zużyte żarówki i świetlówki, opakowania po środkach ochrony roślin i lakierach, czy przepracowane oleje. GPSZOK jest czynny w następujących dniach i godzinach: wtorek 12:00 – 19:00; środa 08:00 – 14:00; czwartek 12:00 – 19:00; piątek 08:00 – 14:00; sobota 08:00 – 14:00.

Oby takie widoki przeszły do historii!

Źródło: UM Sławków