image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Kolejna grupa mieszkańców chce pomóc wszystkim służbom pracującym na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem, szczególnie pracownikom służby zdrowia.Wzorem dużych polskich miast, gdzie taka inicjatywa się przyjęła, próbują zorganizować takie wsparcie w Dąbrowie Górniczej.

Zapraszam wszystkie osoby, które mają drukarki 3D, chcą pomóc i mają możliwość drukowania przyłbic, części do masek lub wycinania blendów. Na razie jesteśmy w fazie organizacji, spotykamy się wirtualnie na facebooku, by wymieniać się wiedzą i koordynować poczynaniami – mówi Witold Walkiewicz, pomysłodawca akcji.

Podobnie, jak w przypadku szytych maseczek, organizatorzy liczą na odzew ludzi dobrej woli, którzy chcą pomóc. Sytuacja jest jednak trudniejsza, bo materiały i surowce sporo kosztują. Do tego trzeba mieć odpowiedni i drogi sprzęt – drukarki 3D, plotery laserowe lub wodne, no i oczywiście odpowiednie obrabiarki. Dlatego apel o wsparcie kierowany jest do osób, które dysponują takim sprzętem czy do firm, które mają takie zasoby np. reklamowych.

Przed organizatorami duże wyzwanie.Trzeba zbudować logistykę całego przedsięwzięcia – zakupy surowców, produkcję, transport – a wszystko z zachowaniem maksymalnych środków bezpieczeństwa.

Na potrzeby akcji powstała strona internetowa – http://mieszkancy-dla-medykow.pl/ na której można znaleźć wszystkie istotne informacje na temat produkcji przyłbic, pracy wolontariuszy, a nawet formularz zamówień gotowego sprzętu. Informacje można uzyskać też pod adresem facebookowym grupy: https://www.facebook.com/groups/2577707885836783/

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza