image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Zarząd Transportu Metropolitalnego zainstaluje przy przystankach komunikacji miejskiej kolejnych 60 elektronicznych tablic informacyjnych. Będą one pasażerom wskazywać, za ile minut przyjedzie oczekiwany autobus. Tym razem większość urządzeń trafi do Piekarach Śląskich, Bytomia, Zabrza i Gliwic.

Montaż pierwszych tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej rozpoczął w latach 2012 – 2014 r. poprzedni organizator transportu zbiorowego. Wówczas zainstalowano ok. 70 tablic. Dziś zadanie to realizuje ZTM, który w ciągu 5 miesięcy, tj. od lutego 2020 r., oddał do użytku już 100 tablic. Docelowo będzie ich ponad 500.

60 nowych elektronicznych tablic informacyjnych zostanie zlokalizowanych w 12 miastach. W pięciu z nich urządzenia staną po raz pierwszy, chodzi między innymi o Piekary Śląskie.

 ZTM podkreśla, że podstawowa funkcjonalność tablic na przestrzeni lat nie zmieniła się, jednakże nowo montowane tablice cechuje więcej zalet. – W porównaniu do poprzednich wersji dodatkowymi udogodnieniami jest m.in. wyświetlanie informacji po ich obu stronach. Ponadto są one V-kształtne, dzięki czemu informacje są wyświetlane pod innym kątem przez co stają się bardziej czytelne. To walory istotne z punktu widzenia komfortu pasażera – wskazuje Michał Kuliński z Wydziału Infrastruktury Komunikacyjnej. – Na tablicach zainstalowano również  kamery. To z kolei służy bezpieczeństwu ich utrzymania – dodaje.

System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej to nie tylko tablice elektroniczne na przystankach, ale również Portal Pasażera. Dzięki niemu pasażerowie mają możliwość śledzenia w czasie rzeczywistym wszystkich autobusów, trolejbusów i tramwajów kursujących po sieci ZTM.

Źródło: UM Piekary Śląskie