image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Rondo przy ulicach Piłsudskiego i Roosevelta oddane do użytku. Ważna dla mieszkańców inwestycja kosztowała blisko 8 milionów złotych.

Budowa ronda stanowiła drugi etap modernizacji ulicy Piłsudskiego. W ramach pierwszej części projektu, która wykonana została w ubiegłym roku, zmieniona została nawierzchnia ulicy Piłsudskiego na liczącym blisko 900 m odcinku od wiaduktu kolejowego do skrzyżowania z ulicą Roosevelta. Dzięki usunięciu służącej przez dekady kostki brukowej kierowcy mogą w bardziej komfortowych warunkach korzystać z ważnego fragmentu miejskiej infrastruktury drogowej.

Nowe rondo przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa oraz usprawni ruch, który zwiększony jest po każdym wydarzeniu sportowym odbywającym się na pobliskiej Arenie Zabrze. W ramach inwestycji utworzony został także parking samochodowy, który służyć będzie odwiedzającym sąsiadujący z rondem Miejski Ogród Botaniczny.

Foto: UM Zabrze

Zakres prac objął także budowę chodników, ścieżek rowerowych i miejsc postojowych oraz przebudowę oświetlenia ulicznego. Oko cieszy także zieleń wokół ronda – ostatecznie wykonano ponad 150 nasadzeń. Wybrano m.in. żywotniki, szmaragdowe tuje oraz wiśnie. Całość inwestycji kosztowała 7 899 727,96 mln zł i wykonana została przez Przedsiębiorstwo Robót Drogowych „DROGOPOL-ZW” Sp. z o. o., które równie sprawnie przebudowało ulicę Piłsudskiego w ramach pierwszego etapu projektu. Na oba zadania miasto pozyskało dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości
11 mln zł.

W czasie prowadzenia robót budowlanych wykonawca wydobył i zabezpieczył bunkier z okresu II Wojny Światowej. Choć znalezisko nie jest objęte ochroną konserwatorską, ma wartość historyczną, dlatego zostanie pomalowane i wyeksponowane wraz z tablicą informacyjną w rejonie parkingu wybudowanego przy Miejskim Ogrodzie Botanicznym.

W rejonie ronda trwają jeszcze prace porządkowe i montaż wiat przystankowych. Miejskie Zarząd Dróg i Infrastruktury Informatycznej w Zabrzu przygotowuje się do realizacji trzeciego etapu projektu, który polegać będzie na przedłużeniu ul. Piłsudskiego do ul. Szkubacza.

– To ważna inwestycja dla mieszkańców, którzy od kilkudziesięciu lat czekali na przebudowę ulicy Piłsudskiego – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Cieszę się, że z powodzeniem pozyskaliśmy środki zewnętrzne na realizację tego zadania. Dzięki temu poprawi się płynność i bezpieczeństwo ruchu samochodowego. Przywiązujemy dużą wagę do konsekwentnej rozbudowy i modernizacji infrastruktury drogowej w naszym mieście. Inwestycje drogowe przeprowadzone w Zabrzu w ub. roku kosztowały ok. 32 mln zł, a zaplanowane na ten rok opiewają na kwotę 37 mln zł.

Źródło: UM Zabrze