image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ogłosiła, że tematem przewodnim tegorocznych obchodów Dnia w Krajobrazie jest drzewo.

Drzewa pełnią ważne funkcje przyrodnicze, klimatyczne a także kulturowe. Od zawsze były obecne w większości typów krajobrazów. Do dziś są naturalnym elementem zarówno krajobrazu naturalnego takiego jak skupiska leśne czy zadrzewienia śródpolne. Drzewa widoczne są w miejskich parkach, na cmentarzach czy na poboczach dróg i ulic.

Zachęcamy do częstszego korzystania z terenów zielonych w Metropolii. Z tej okazji przygotowaliśmy krótki materiał filmowy o Metropolitalnym zielonym potencjale. Jest to  jednocześnie nasza odpowiedż na zaproszenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska do włączenia się do obchodów Dnia Krajobrazu.

Tereny zielone i lasy zajmują ponad 1/4 całego obszaru GZM. Same lasy to aż 25,4 proc., a parki i zieleńce to ok. 1 proc. powierzchni wszystkich 41 gmin.

Na jednego mieszkańca GZM przypada ok 25mkw terenów zielonych. To dobry wynik. Dla porównania w Polsce średnia to niespełna 16mkw, a w samym województwie śląskim ok 19mkw.

Wszystkich zainteresowanych informacjami na temat terenów zielonych Metropolii zapraszamy do obejrzenia mapy interaktywnej GreenGZM, dostępnej na portalu InfoGZM: KLIKNIJ